פרעושים וקרציות – כיצד לטפל

הפרעושים והקרציות –  צמד פורעים הנטפלים לחיות המחמד שלנו ולעיתים גם אלינו. קוים לדמותם של הפרעושים והקרציות והנחיות הוטרינר לטיפול ומניעה.

קרציות

הקרציה הינה טפיל חיצוני המתיישב על גופה של חיית המחמד, אך יכולה להתיישב גם עלינו.
במהלך הקיץ מטילה הקרציה הנקבה כ- 3500 ביצים, בעיקר באדמה, בדשא וכדומה ובעיקר בזמנים חמים. הקרציות ניזונות מדם המארח (כלב או חיה אחרת) וע"י כך מעבירות מחלות. הן מתחברות לעור החיה ע"י מערכת שיניים ומוצצים את דמה.
בעת מציצת הדם מוחדר ע"י הקרציה חומר אשר פועל כמדלל דם כדי שתהליך מציצת הדם יהיה קל יותר.
בעת חדירת החומר יכולה הקרצייה להחדיר טפילי דם אשר יפגעו פגיעה איומה בכלב , מחלה זאת נקראת קדחת הקרציות והיא ניתנת לטיפול באם היא מתגלה בשלב מוקדם ככל האפשר. סימני המחלה העיקריים הם: חולשה, חום, חוסר תיאבון ודימומים.

פרעושים

הפרעוש הינו טפיל חיצוני גם כן המתיישב על גוף חיית המחמד , חיה ללא כנפיים אך בעלת כושר ניתור ויכולת לעקוץ בני אדם. נקבת הפרעוש מטילה את ביציה על החיה או בסביבה והלכלוכים השחורים שרואים על החיה היא צואת הפרעושים.
סימני נגיעות בפרעושים הינם גרד ואדמומיות בעור, תולעים בצואה ופצעים על הגוף. הפרעושים יכולים לגרום אף לאנמיה וזיהום העור בעקבות הפצעים.

הנחיות הוטרינר מהמרפאה הוטרינרית לטיפול בפרעושים וקרציות

הטיפול הטוב ביותר כנגד פרעושים וקרציות הוא מניעת ההדבקה בהם.
שימוש נכון בחומרים נגד פרעושים וקרציות על חיית המחמד יפתור בעיה זו. כמו כן חשוב לטפל כנגד תולעים שכן לרוב בעיית פרעושים ותולעים נוצרת יחדיו.
שימוש קבוע בחומר מתאים במהלך כל השנה, ובעיקר בין החודשים אפריל-אוקטובר יפחית את כמות הטפילים על בעל החיים (לא ימנע לגמרי מכיוון שחלק מטפילים אלה נמצאים בגינה ובבית על הרצפה ולשם כך צריך לעיתים להיעזר בשרותיו של מדביר מוסמך(.
בכל שאלה או בעיה נשמח לעמוד לרשותכם צרו קשר