ארנב וארנבת: מדריך טיפול למגדל המתחיל

אתם מגדלים או מתכננים להביא ארנבון קטן וחמוד אליכם הביתה, ולא בטוחים מהן הפעולות הנדרשות כדי לטפל בו נכונה? הכתבה הבאה תוכל לעזור לכם עם מידע בסיסי לטיפול ראוי ביצורים המקסימים האלו.

חיית המחמד הפופולארית ביותר לאחר חתולים וכלבים היא הארנבת. כך זה בארץ וכך זה גם בבריטניה, בארצות הברית ובמקומות רבים אחרים. הסיבות לכך ברורות לכל מי שמגדל או גידל ארנבונים או ארנבות: הם חמודים, מתוקים, רכים למגע וכיף ללטף אותם ולחבק אותם, הם לא תוקפניים, הם לא עושים הרבה רעש ומאוד מרתק ומהנה פשוט לשבת ולהסתכל עליהם.

אבל, וזה חשוב לדעת, גידול והחזקת ארנבונים בבית דורש ידע, תשומת לב לפרטים והקפדה על כללי טיפול שונים. ארנבת שתקבל טיפול מסור תשיב לכם כפל-כפליים במתיקות אבל טיפול גרוע יפגע בה ויקצר את ימיה.

אבל לפני שמתחילים…

זה לא שפן, זה ארנבת או מה ההבדל בין שפן לארנב?

נתחיל עם כמה ענייני שפה על מנת שהכול יהיה ברור. ארנב וארנבת או ארנבון וארנבונית – נהוג להשתמש במילים הללו בלי להתכוון לסוג מסוים של ארנב. אפשר לרדת לפרטים ולהקפיד על הבחנה בין המינים השונים ולקיים דיון ארוך למי צריך לקרוא ארנבת ולמי ארנבון, אבל בשורות הבאות נשתמש בשמות הללו ללא אבחנה, בעיקר כדי לא לקפח אף אחת מחיות המחמד הללו.

לעומת זאת, נקפיד שלא לקרוא לשום ארנבת שפן.

שנים של ספרי ילדים מבלבלים ושירי ילדים לא נכונים גרמו לכך שהמוני ילדים, וגם מבוגרים, לא יודעים שחיית המחמד הזו נקראת ארנבת ולא שפן. כן, החיה עם האוזניים הגדולות שאוכלת גזר היא ארנבת ואילו שפן הוא חיה שחיה בין סלעים, יש לה אוזניים קטנטנות ואף אחד, כמעט, לא מגדל אותה בתור חיית מחמד.

ארנב:

ארנב מחמד

שפן:

שפן סלע

 

גזעי ארנבי מחמד

כל גזעי ארנבות המחמד משתייכות לאותו מין: הארנבון המצוי, אך לגזעים שונים יש שמות שונים. ישנם מספר גזעים של ארנבות מחמד:

ארנבון מצוי: הארנבת הנפוצה כחיית מחמד. משקלה נע בין 3-6 קילוגרם. יכולה להיות תוקפנית בזמן ההיריון ובשאר הזמן האופי שלה נוח. מכיוון שזהו גזע שמגודל גם למטרות אחרות ולא רק כחיית מחמד הרי שהוא מעט פחות נוח לגידול בבית.

 

ארנבון מצוי

 

ארנב אנגורה: ארנבת קטנה ומאוד פרוותית ששוקלת בין 2-3 קילוגרם. הפרווה שלה דורשת טיפול – סירוק וניקיון. מלבד זאת היא נוחה להחזקה ובעלת מזג נוח.

 

ארנבון אנגורה

 

ארנב שמוט אוזניים: כמו ששמו מציין, המאפיין הבולט שלו הוא האוזניים השמוטות. מעט נדיר אבל ניתן למצוא בארץ. שוקל בין 1-4 קילוגרם – הקטנים ידועים בתור ארנב ננסי שמוט אוזניים.

 

ארנבון ננסי שמוט עוזניים

 

ארנב ראש אריה: ארנבון בעל רעמה על הראש, כמובן. לעיתים הם מזוהים כארנבי אנגורה בטעות אך אצלם הפרווה הגדולה נמצאת רק על הראש ולא על שאר הגוף. קטנים וקלים להחזקה בבית.

 

ארנבון ראש אריב

 

ארנב ננסי הולנדי: ארנבון ננסי שזוכה לפופולאריות גדלה והולכת. גופם עגלגל והאוזניים קטנות והפרווה שלהם רכה במיוחד. זהו גזע חברותי, סקרן וחכם אבל גם כזה שדורש טיפול טוב ואיננו מתאים לילדים קטנים.

 

ארנבון ננסי הולנדי

 

גידול ארנב בבית: אהבה זה תהליך

גידול ארנבים איננו מסובך מצד אחד אך עדיין צריך להקפיד על כללי התנהגות וטיפול.

חשוב קודם כל לדעת שארנבונים הם לא כלבים – עם כל הטוב והרע שבעניין. לרוב, בהתחלה הם נרתעים ממגע פיזי ולכן צריך לתת להם זמן להתרגל אליכם לפני שמתחילים להרים אותם, לחבק אותם ולנשק אותם. אם תטפלו בהם נכון ותניחו להם זמן להתרגל אליכם הם יענו למגע פיזי ועם הזמן גם יחפשו אותו. הטיפול בהם דורש סבלנות וכאשר מעורבים ילדים בגידול חשוב שהם ידעו זאת. ארנבות הן חיות מחמד נהדרות עבור ילדים אבל צריך השגחה של מבוגר על הטיפול ועל תהליך ההיכרות בין הארנבון והילד.

 

ארנבון בית עם ילדים

 

מה ארנב אוכל?

מים ללא הגבלה

לפני שמדברים על אוכל, צריך לדבר קודם כל על מים: ארנבונים צריכים לשתות הרבה ושותים הרבה. למעשה, ארנבון ממוצע שותה יותר מים מכלב שגדול ממנו פי כמה! צריכת המים של ארנבון היא בין 50-150 מ"ל ליום לכל ק"ג משקל גוף. כמות המים תלויה במזון שהארנב מקבל: חיה שאוכלת הרבה אוכל יבש צריכה יותר מים מארנבון שמקבל הרבה ירקות שבהן כבר יש מים.

חשוב להקפיד שמים נקיים יהיו זמינים לשתיה כל היום. אל תחכו שהמים ייגמרו ואל תזניחו את ניקיון המים – אתם מסכנים את בריאות הארנבון ועלולים לגרום לו סבל. חשוב לדעת שיש גם בעיות של שתיית יתר אצל ארנבים ולכן כדאי לשים לב אם הארנבת שלכם איננה שותה יותר מדי.

ונעבור לאוכל.

אוכל לארנב

 

אוכל לארנבים – אספסת בשפע, אבל זו רק ההתחלה

ניתן לחלק את האוכל לארנבים לשני סוגים:

אוכל טרי/רטוב: ירקות, הרבה ירקות מכל מיני סוגים, בעיקר עלים ירוקים אבל גם גזר (כמובן), מלפפון, וכל מה שאפשר לכרסם. אפשר לתת גם פירות אבל בכמות מדודה כיוון שהם יכולים לגרום להשמנה.

מרכיב חשוב מאוד בתזונה הוא החציר: אספסת לקטנים ואילו לגדולים ניתן גם לתת שיבולת שועל ותלתן. החציר צריך להינתן בלי הגבלה – הוא חשוב לא רק כמקור לכל אבות המזון אלא גם כולל סיבים חיוניים לפעולת העיכול של הארנב. כמו כן החציר שוחק את השיניים וכך משייף אותן ומונע מהן לגדול יתר על המידה. ארנבת שלא שוחקת את השיניים שלה על ידי האוכל תסבול משיניים שגדלות יותר מדי ושדורשות התערבות של וטרינר.

אוכל יבש/מוכן: ניתן למצוא בחנויות מגוון מוצרי מזון מוכנים לארנבות – כופתיות מסוגים שונים. אל תסתפקו בכך שכתוב על האריזה שהמזון כולל את כל מה שהארנבת צריכה אלא בדקו את המרכיבים והתייעצו עם הווטרינר שלכם כדי שתוכלו להיות בטוחים שהארנבת שלכם מקבלת את כל המזון הדרוש לה.

אוכל – יש, מים – יש! אז זה הכול?

לא. ארנבונים זקוקים לעוד דברים מלבד אוכל ומים.

גידול ארנבון בית

ארנבות זקוקות לפעילות גופנית – חשוב לאפשר להן להסתובב, לרוץ, לטפס ולפרוק אנרגיה. כלוב קטן איננו סביבת מגורים טובה לארנבת שצריכה פעילות פיזית ומרחב מחייה.

ארנבות גם צריכות תעסוקה – משחקים ועניינים להתעסק בהם. אחד היתרונות של אוכל טרי כמו גזר הוא שהוא דורש התעסקות ארוכה שמונעת מהארנבון להשתעמם. אפשר כך להשתמש באוכל כדי להעסיק את הארנבת ולמנוע שעמום: להחביא אותו כדי שהיא תצטרך לחפש ולמצוא אותו, לפזר אותו במקומות שונים וכדומה.

בית שימוש לארנבות בלבד

ארנבות בטבע עושות את צרכיהן במקומות מיוחדים במחילות שלהן – מעין בית שימוש שנועד לשמור על ניקיון הבית. ההרגל הזה מאפשר לנו להרגיל את הארנבת שבבית שלנו לעשות את צרכיה בארגז מיוחד במקום לפזר גללים ושתן ברחבי הבית.

כדי לעשות זאת מכינים ארגז עם מצע מתאים. לארגז צריך דפנות מעט גבוהות (כדי שהשתן לא יותז החוצה) אבל לא גבוהות מדי (כדי שלארנב יהיה קל להיכנס.) המצע צריך להיות איכותי כדי שיספוג היטב נוזלים וריחות. מצע שאיננו איכותי מספיק פשוט יגרום לה לעשות את צרכיה במקומות אחרים בבית.

מצע לדוגמה הוא קט-בסט, אשר מסוגל לספוג את הנוזלים בקלות והוא עשוי מעץ דחוס. סמרטוט יכול לפתור לכם את בעיית המצע באופן זמני, אך שימו לב שעליכם להחליף אותם מדי פעם ולכבסם. שימוש בנסורת יכול להתאים אך הוא לא מומלץ במיוחד מכיוון שהוא לא סופג נוזלים וריחות בצורה טובה.
נייר גרוס, עיתונים, חול אבנים לחתולים, נייר סופג הם רק מהרשימה השחורה של חומרים בהם לא מומלץ להשתמש עבור מצע לארנבים.

הרגלת הארנבון לארגז הצרכים היא תהליך שדורש סבלנות. לא נוכל להרחיב על כך כאן ונסתפק בשתי טיפים קטנים:

  • אם הארנב לא מתרגל לארגז ייתכן והמצע לא טוב וצריך להחליף אותו.
  • אם הוא משתין בכמויות קטנות בכל מיני מקומות בבית ייתכן ומדובר בבעיה רפואית – דלקת בדרכי השתן למשל שמחייבת בדיקה אצל וטרינר.

ארנבון בכלוב

 

איפה אפשר לקנות גורי ארנבים?

ההמלצה הטובה ביותר שניתן וחשוב לתת היא: אל תקנו ארנבונים! כיום אפשר למצוא ארנבות שמחפשות בית מאמץ ואילו קנייה שלהן רק מעודדת גידול מסחרי ומסחר שמייצר עוד פרטים מבלי לוודא שהם מקבלים בית חם וטוב. אם בכל זאת החלטתם לקנות הקפידו על קנייה במקום ששומר על תנאי גידול הוגנים וטובים, מקפיד על ניקיון ובריאות הארנבים ודואג לבית טוב לחיות העדינות הללו.

גידול ארנבון

האם כדאי להרבות ארנבים בבית?

כשמחזיקים זכר ונקבה של ארנבת ביחד, קשה למנוע מהם להתרבות. ניתן גם להתווכח אם הדבר הנכון הוא למנוע מהם את החוויה הטבעית הזו או שעדיף לא להביא עוד המוני גורים לעולם מבלי שאתם יודעים מה לעשות איתם.

כך או כך, אם הארנבות שלכם מתרבות, חשוב לסדר לנקבות מקום שבו תוכלנה להסתתר עם הגורים ולהרגיש בטוח. יש להקפיד על תוספות מזון בזמן ההיריון ולאחריו. ארנבות עם גורים עלולות להיות תוקפניות כדי להגן על הגורים ולכן מומלץ להניח להן בזמן גידול הגורים.

שיהיו בריאים!

לסיום נזכיר שחשוב להקפיד על טיפולים שגרתיים כמו קציצת ציפורניים, תילוע ובדיקת השיניים כדי לוודא שהן לא ארוכות מדי. כדאי לבקר אצל הווטרינר לבדיקות שגרתיות כדי להבטיח לחיית המחמד הרכה הזו חיים ארוכים וטובים של אהבה וחמידות בלתי נגמרת.

פנו אלינו בשביל אבחון טיפול והתייעצות!