חיסון נגד כלבת

מחלת הכלבת – מה היא? ולמה חשוב לתת חיסון כלבת

rabiesכלבת היא מחלה ויראלית הנחשבת לקטלנית. למחלה אין תרופה מוכרת, וחיות שנדבקות בה סובלות ייסורים רבים. ולמרות שמה של המחלה כלבת יכולה לפגוע לא רק בכלבים, אלא גם בחתולים ובבני אדם. המחלה מועברת באמצעות הרוק, וכלבים יכולים להיחשף למחלת הכלבת אם הם ננשכים על ידי חיה שנגועה בכלבת – בדרך כלל שועלים, זאבים או תנים. רק 3 מדינות בעולם הצליחו לחסל סופית את מחלת הכלבת בשטחן – בריטניה, אוסטרליה וניו זילנד, וזו אחת הסיבות לכך שכל כלב חייב לעבור תקופת הסגר ממושכת לפני כניסתו לאחת ממדינות אלה.

כיצד מזהים הידבקות בכלבת?

בין רגע ההידבקות במחלה לבין הופעת הסימנים יכולים לעבור ימים ספורים או אפילו

 שנה שלמה. במהלך תקופה זו וירוס הכלבת מתפשט בגוף ומגיע אל המוח. בשלב שבו מופיעים סימני המחלה לא ניתן לטפל בכלב הנגוע, והוא ימות בייסורים רבים תוך 10 ימים לכל היותר. לכן, אין ברירה אלא להרדים כלב שהתגלו בו סימני כלבת, ולו כדי לחסוך ממנו את הסבל בימיו האחרונים. מסיבה זו חשוב מאוד לחסן כל כלב בחיסון נגד כלבת.
סימני המחלה כוללים:

  • התנהגות תוקפנית ואגרסיבית, גם אצל כלבים ידידותיים.
  • תקיפה ונשיכה של חפצים.
  • כמויות גדולות של ריר.
  • הקאות ועוויתות.
  • שיתוק שרירים שגורם לשינוי קול ועוצמת הנביחה.
  • פחד ממים.

חיסון נגד כלבת

הפעם הראשונה שבה פותח חיסון נגד כלבת הייתה כבר בסוף המאה ה-19. להמצאת החיסון אחראי לא אחר מאשר לואי פסטר, שזכור יותר בזכות מחקריו בתחום החיידקים דווקא. חיסון כלבת אפשר לבצע במשרדי הרשות המקומית שבה אתם מתגוררים, אבל מומלץ להגיע למרפאה וטרינרית, ולנצל את ההזדמנות לבדיקה בריאותית של הכלב ולטיפולים נוספים שהוא אמור לעבור. לאחר קבלת חיסון נגד כלבת הכלב ייצר בגופו נוגדנים למחלה, שיגנו עליו מפני הדבקה אפשרית. חשוב להדגיש שלא רק כלבים צריכים לקבל כלבת, ומומלץ לחסן גם חיות מחמד אחרות, ובייחוד חתולי בית המשוטטים גם מחוץ לבית. מלבד חיות המחמד גם וטרינרים ואנשי מקצוע אחרים המטפלים בחיות באופן קבוע, נוהגים להתחסן כנגד המחלה.

חיסון כלבת וחוק להסדרת הפיקוח על הכלבים

עד לשנת 2002 חיסוני הכלבת נעשו מתוקף "פקודת הכלבת", שהייתה חוק מנדטורי עוד מלפני קום המדינה. בעקבות הצעת החוק של משרד החקלאות הוחלט לחייב את כל בעלי הכלבים בישראל לחסן את כלביהם בחיסון נגד כלבת כאשר הכלב מגיע לגיל 3 חודשים, ולחזור על החיסון נגד כלבת בכל שנה. בפעם הראשונה שכלבכם יקבל חיסון כלבת הוא גם יסומן באמצעות שבב אלקטרוני שיוחדר אל מתחת לעורו ועליו מספר הזיהוי של הרישיון לאחזקת הכלב שלכם. השבב הזה יסייע לאתר אתכם אם הכלב ילך לאיבוד, חלילה. החוק קובע גם כי כל כלב שייתפס ולא יימצא עליו שבב ייחשב לכלב משוטט, יוכנס להסגר ויומת.

צריכים לחסן את הכלב נגד כלבת? צרו קשר עוד היום עם בית החולים הוטרינרי