פרוו

נכתב ע"י הוטרינר ד"ר אלון שיינר

מחלת הפרוו – מאפייינים ובאילו גזעים היא פוגעת?

היא מחלה ויראלית הפוגעת בעיקר בגורי כלבים ובכלבים לא מחוסנים. פרוו היא מחלה קשה ולעיתים קרובות אף קטלנית. המחלה שכיחה בקרב כלבי רוטווילר, אמסטף ופיטבול, אך כל הגזעים רגישים, כולל כלבים מעורבים. המחלה מתאפיינת בעיקר בשלשולים דמיים, הקאות, התייבשות ולבסוף מוות.

וירוס הפרוו (parvo virus) פוגע ברירית המעיים וגורם להרס הרקמה. כתוצאה מכך אין למעיים יכולת לספוג מזון ונוזלים , כלי הדם במעי מתחילים לדמם והכלב מתחיל לשלשל כמויות גדולות של נוזל דמי בעל ריח עז.

הוירוס תוקף בעיקר גורי כלבים בגיל 6 שבועות עד 6 חודשים ויותר, אשר מערכת החיסון שלהם אינה חזקה דיה להתמודד עם הנגיף. הוירוס גורם לדיכוי מערכת החיסון ומאפשר בזאת את התפשטות המחלה. הוירוס עובר באמצעות הפרשות ושלשולים ונחשב למדבק ברמה גבוהה ביותר. לאחר כמה ימים רעלים נספגים דרך מערכת העיכול אל מחזור הדם וגורמים לקריסת מערכות ומוות. הטיפול במחלה חייב להיות מהיר ואינטנסיבי . יש חשיבות רבה להתחיל בטיפול כמה שיותר מהר משום שבעל החיים מתייבש במהירות רבה בעקבות השלשולים וההקאות.

רצועת אילוף

מחלת הפרוו – הרכב הטיפול

  • עירוי נוזלים רצוף במשך כמה ימים
  • תרופות אנטיביוטיות נגד זיהומים
  • תרופות נגד הקאות ובחילות
  • ויטמינים וסוכרים
  • בסרום אנטי פרוו: המופק מכלבים מחוסנים

הכלב החולה חייב להיות מאושפז ותחת השגחה 24 שעות ביממה כדי שאפשר יהיה לעקוב אחרי מאזן הנוזלים ולמנוע התייבשות.

המחלה שכיחה בעיקר בבתי גידול ואחרי המלטות בהם מספר הגורים גדול וההידבקות קלה ומהירה. כדי למנוע את מחלת הפרוו יש לדאוג לחיסון כלבים בני 6 שבועות ומעלה, ולחזור על החיסון פעמיים נוספות. חיסון משושה שמקבלים כלבים אצל הוטרינר מכיל בתוכו את החיסון נגד מחלת הפרוו ומומלץ לחסן את הגורים מבעוד מועד.

לקבלת מידע נוסף ושאלות נשמח לעמוד לרשותכם צרו קשר