טיפול וטרינרי לסוסים

מאמר אורח

סוסים הם חיות קסומות, שרבים בישראל מגדלים למטרות שונות. אלא שגידול סוס אינו דבר פשוט, ומצריך אחריות גדולה מאד של בעלי הסוסים. כיתר בעלי החיים, הסוסים זקוקים לטיפולים רפואיים, לחיסונים ולבדיקות, כשמבחינה מעשית הטיפול בהם כולל מספר אלמנטים הייחודיים להם. כפי שתראו מיד, מדובר בתחום המאגד תחתיו הרבה מאד טיפולים פוטנציאליים ושמצריך בעלי מקצוע שאפשר לסמוך עליהם בכל מאת האחוזים.

מה כולל טיפול וטרינרי בסוסים?

טיפול וטרינרי בסוסים מכניס אותנו לתחום רחב המורכב מטיפולים שונים. כמו מרבית בעלי החיים האחרים, גם סוסים עלולים לסבול ממחלות דוגמת טטנוס, שפעת, תילוע ואף כלבת, ולכן חייבים לחסן אותם בפני אלה באופן מידי. התמונה הופכת למורכבת יותר במקרה של סייחים צעירים, שנולדים מבלי נוגדנים בגופם. במקרה כזה הם חייבים טיפול והשגחה צמודים של וטרינר, מתן חיסונים וגם תרופות בעת הצורך. סיכון מוחשי אחר הוא מחלת הלמיניסט, במסגרתה נפגעות פרסות הסוסים עד לרמה של צליעה וסיכון החיים של הסוסים.
בחוות רבות המציעות רכיבת סוסים ובחוות בכלל, פעמים רבות עולה הרצון להרביע את הסוסים. גם במקרה הזה מדובר בתהליך שצריך להיות מונחה על ידי בעל מקצוע מתחום הוטרינריה, שיבצע בדיקות ואבחונים של בעלי החיים לפני התחלת התהליך, יפקח על המצב הבריאותי שלהם במהלכו וכן הלאה. על הוטרינר להתנהל במלוא הרגישות מהבחינה הזו, לא רק מול בעלי הסוסים אלא גם מול החיות עצמן.

דגשים בבחירת הוטרינר

במקרה של טיפול בחיות בית פשוטות יותר, בעיקר כלבים או חתולים, אנחנו פונים אל הוטרינר בעת הצורך בלבד – אחת למספר חודשים, על פי רוב. במקרה של סוסים נחוצה תכנית טיפולים מקיפה הרבה יותר. ברוב המקרים חוות סוסים תעדיף לשתף פעולה עם וטרינר קבוע שיעבוד בחווה כל העת (מה שחשוב בעיקר בחווה הכוללת מספר סוסים). גם אם לא, הווטרינר חייב להיות בעל מקצוע שיוכל לספק מענה מקיף ולרוב גם מידי. יש שימליצו בהקשר הזה להעדיף מרכז וטרינרי המעסיק מספר בעלי מקצוע בתחומים השונים, כך שלא תיווצר תלות בבעל מקצוע אחד ובלוח הזמנים שלו.
בכל מקרה, חשוב לבדוק מהו הניסיון המקצועי והמומחיות של הוטרינר בעבודה עם סוסים. על בעל המקצוע להכיר אותם מפרסה ועד ראש, לדעת לזהות את המצבים הרפואיים השונים, לאבחן בצורה מיטבית וכמובן – לטפל בהם על פי הספר. המחיר, כמובן, אינו צריך להיות פקטור בלעדי כשזה נוגע לבריאות של הסוסים, אבל אפשר לחשוב על הסדרים קבועים שיוזילו את העלויות של כל אבחון או טיפול.