מהו סיעוד וטרינרי?

מאמר אורח

לימודי סיעוד וטרינרי הוא מקצוע בתחום הרפואה הוטרינרית. רבים ממסיימי הלימודים משתלבים בעבודה כבר בסיום ההכשרה בשל הביקוש הגבוה לעוזרים וטרינרים.

אז התקופה של דוקטור דוליטל עברה מן העולם, וכיום כבר אין סתם רופא שמבין בחיות. גם ברפואה וטרינרית קיימים בתי חולים גדולים ומצוידים היטב, מרפאות וטרינריות רבות ווטרינרים עם התמחויות ספציפיות לטיפול בבע"ח כמו קרדיולוג, אונקולוג, מומחה לבעיות עור ופנימאי. קיימים גם אנשי צוות סיעודיים כמו אחות וטרינרית ועוזר וטרינרית. ודאי פגשתם בהם במרפאה הוטרינרית אליה אתם מביאים את חיית המחמד שלכם, הם אלה שמקבלים את פניכם ומסייעים לווטרינר בהרגעה, חבישה או הכנה לניתוח. מהו סיעוד וטרינרי? ואיזו הכשרה צריך לעבור כדי להיות עוזר וטרינרי, אנחנו כאן עם כל התשובות.

ההבנה כי בע"ח הם חלק בלתי נפרד מעולמנו החלה להשתרש בעשורים האחרונים, וכי הם  זקוקים לטיפול רפואי שוטף ומתקני רפואה שונים כמו טיפולי חירום, אשפוז וחדרי ניתוח בדיוק כמו בני אדם, גם תחום הסיעוד ברפואה הוא חשוב מאין כמוהו ובלעדיו הרפואה איננה יכולה להתקיים. בעקבות כך בעשור האחרון החלו לימודי סיעוד וטרינרי לדרישה של ממש  והחלו להתפתח תכניות הכשרה שונות.

מהו סיעוד וטרינרי?

הלימודים מיועדים לאוהבי בע"ח המעוניינים לשלב את אהבתם לחיות בקריירה עתידית, ללמוד את רזי הטיפול בבעלי חיים ולעסוק בתחום כמקצוע לחיים. לימודי סיעוד וטרינרי (הנקראים גם כלימודי עוזר וטרינרי) יכשירו אתכם, ויעניקו לכם מיומנויות וכלים להשתלבות בעבודה מרתקת ומלאת סיפוק בה תשמשו כיד ימינו של הוטרינר. סיעוד וטרינרי כולל טיפול בחיות בית, חיות משק, חיות אקזוטיות וחיות מעבדה כך תוכלו להשתלב בעבודה גם בפינות חי, גני חיות ומסגרות נוספות שבהן נדרש טיפול בחיות מחמד ובחיות משק. חלק מן התפקידים כוללים גם טיפול בחיות בר במסגרות שונות.

עוזר וטרינרי

עוזר וטרינרי מסייע לוטרינר בעבודתו השוטפת. כולל ניהול המרפאה, וסיוע בהענקת טיפול רפואי לבעלי החיים המגיעים לטיפול במרפאה. לדוגמא איסוף דגימות שתן מבעלי החיים, סיוע בלקיחת דגימות עור ודם, עוזר וטרינרי עוסק גם בעזרה לוטרינר במהלך הבדיקה עצמה, במתן תרופות ובהרדמת החיה. התפקיד כולל גם משימות כמו מדידת חום, דופק ונשימה, חבישות, ניקוי שיניים ועוד. עוזר וטרינרי מסייע  בניתוחים על ידי סיפוק הציוד והכלים המתאימים לוטרינר.  מלבד הצד הסיעודי קיים גם צד אדמניסטרטיבי כמו מעקב אחר מלאי תרופות הקיימות במרפאה והזמנת ציוד ותרופות. במידת הצורך מתן עזרה במשימות פקידותיות אחרות כמו ניהול מעקב אחר מאגר הלקוחות, תזכורות לחידוש מתן חיסונים תקופתיים ועוד.

למי זה מתאים?

דרוש בעיקר רצון גדול, גישה לחיות ואהבה אינסופית ולא מתפשרת לכל החיות באשר הן. וכמובן רצון גדול ללמוד ולהפתח לעולם הרפואה הוטרינרית. לימודי עוזר וטרינר מתמקדים במגוון הכלים והמיומנויות הנחוצים לעוזרים במרפאה הווטרינרית ולצד ידע מעולם הרפואה והטיפול נרכש גם ידע על התנהגות בעלי חיים וכישורי ניהול של מרפאה וטרינרית מבחינה מקצועית וכלכלית, כך שאין צורך להיבהל מהקושי בלימודי הרפואה, או מחוסר ברקע מקדים, משום שהעניין המרכזי הוא המוטיבציה ללמוד.