מה מותר ומה אסור לתת לחתול לאכול: מדריך מקוצר

עבורנו, בריאות חיות המחמד שלנו היא החשובה ביותר. מדי פעם אנו מעוניינים לפנק אותם בממתק מיוחד או בשאריות מהשולחן, אך רבים לא מודעים להשלכות ולנזקים הבריאותיים שחלק מהמזונות עלולים לגרום לחתול.

תזונה נכונה ומאוזנת של חיות המחמד, ובפרט חתולים, הכרחית לצורך תפקודם התקין ושמירה על בריאותם. מערכת העיכול של החתולים שונה משלנו, וידוע שהם רגישים לחלק מהמזון, או לא יכולים לפרק בצורה טובה את חלקם. ולכן חשובה הקפדה יתרה על מאכלים מסוכנים עבורם.

איזה אוכל מזיק לחתול ומה יכול לקרות אם החתול יאכל אותו?

על מנת לעשות סדר ריכזנו עבורכם את המזונות הנפוצים שחשוב להקפיד ולא לתת לחתול:

עצמות – בין אם מדובר בעצמות דג או עוף, מדובר בסכנה אמיתית עבור החתול. לאו דווקא בגלל הערך התזונתי שלהם. העצמות עלולות להיתקע לחתול בגרון או במעי ולגרום נזקים חמורים למערכת העיכול (דימומים פנימיים, ניקוב המעי ועוד).

טונה – דג טונה אמנם עשיר בחלבון, אך אינו מספק לחתול את כל הערכים התזונתיים הדרושים לו. צריכה רבה ולאורך זמן עלולה להזיק לחתול, ולגרום להרעלת כספית או נתרן.
על מנת לשמור על גיוון מקור החלבון שהחתול שלכם מקבל, הקפידו שלא יתמכר לדג טונה.

שמרים – מזון המכיל שמרים (בצק תופח בעיקר) יוצר תסיסה במערכת העיכול של החתול ועשוי ליצור סיבוכים שונים. מה גם שלרוב בצק השמרים מכיל סוכר, מלח ושומנים שרצוי להרחיק מהישג ידיו של החתול.

ביצים חיות – הביצים הן מקור לזיהומים קטלניים כמו סלמונלה – עשויים לגום נזק בלתי הפיך לחתול, הידרדרות וקריסת מערכות, הקאות, שלשולים ופגיעה רב מערכתית.

שום ובצל – עשויים לגרום לאנמיה אצל החתול. שום ובצל מפריעים לקליטת הברזל בדם, וכתוצאה מכך פוגעים בתהליך יצירת כדוריות הדם האדומות.

האם מותר לתת לחתול סלט

קפאין – חתולים לא מגיבים טוב לקפאין והוא גורם להאצת הדופק, ואף רעידות ופרכוסים במקרה של הרעלת קפאין.

ממתיקים מלאכותיים – סוכריות, מסטיקים ושאר ממתיקים מזיקים לחתול. מכילים חומר הנקרא קסיליטול שעשוי לגרור סיבוכים בכבד או הפרעות אחרות.
ולגבי סוכרים טבעיים? מומלץ שלא לשלב יותר מדי סוכר בתזונת החתול, בדגש על ענבים וצימוקים – אלו יכולים לגרום נזק לכליות של החתול.

מוצרי חלב – הנטייה הטבעית של רבים היא לפנק את החתול בקערת חלב או גבינה לבנה.
האמת היא שמלבד חלב האם אותו הם יונקים כגורים, חתולים בוגרים מפתחים רגישות גבוהה ללקטוז, ומערכת העיכול שלהם לא יכולה לפרק כמויות גדולות מדי שלו. לכן, מוצרי חלב יגרמו בין היתר לבעיות עיכול ולשלשולים.

אלכוהול – גם אם לא חשבתם לתת לחתול לשתות אלכוהול, חשוב להבין שגם בכמויות מזעריות ההשלכות שלו יכולות להיות הרסניות, ואף מוות.

חתול אוכל אוכל בריא

הרעלת שוקולד אצל חתולים

אם בכל זאת אתם מעוניינים לפנק את החתול, הימנעו ממתקי שוקולד. הקקאו מכיל חומר קטלני עבור חתולים (תאוברומין), שבכמויות מסוימות גורם להרעלת שוקולד, ולתופעות לוואי מסכנות חיים (הקאות, שלשולים, דימומים פנימיים…).

מה נחשב למינון מסוכן? ההמלצה היא לא לקחת סיכון ולא לתת להם שוקולד בכלל.

חשוב – אצלנו ניתן לקבל שירותי חירום 24 שעות ביממה

במקרה חירום אל תהססו לצלצל לקבלת הדרכה מיידית!

צלצלו בכל שעה 03-7527778 או 052-8646489
(מומלץ לשמור את מספרי הטלפון במקום נגיש)

המרכז הרפואי לחיות ברמת גן לוגו

האם מותר לתת לחתול מזון כלבים?

חלקינו נוטים לחשוב שאם קערת המזון של הכלב ושל החתול מתערבבת מדי פעם לא יקרה דבר. האמת היא שמזון כלבים שונה בהרכבו ממזון החתולים, וכל אחד מהם מכיל כמויות אחרות של חלבונים, שומנים ותוספי מזון. גם אם החתול נהנה מהטעם של מזון הכלבים, הקפידו להפריד ביניהם – לאורך זמן זה עלול ליצור תזונה לקויה וחוסר ברכיבים תזונתיים חשובים.

חתול אוכל אוכל כלבים

מה מותר לחתול לאכול?

הכלל הוא פשוט מאוד – הקפידו לתת לחתול שלכם מזון לחתולים (יבש או רטוב לפי המלצת הווטרינר) שנקנה בחנויות לבעלי חיים.
מזון החתולים המסחרי נחשב לבחירה הטבעית עבור החתול. הוא מכיל בתוכו את כל מרכיבי התזונה שדרושים לחתול, והוא מעניק להם תזונה מלאה ומאוזנת.

אם אתם רוצים בכל זאת לגוון או לפנק בצ'ופר קטן, קופסת טונה בשימורים, נשנושים עשירים בבשר (כבד למשל), ואפילו מזון כלבים לעיתים רחוקות יכולים להיות אלטרנטיבה טובה.

מלבד זאת, הקפידו על מתן ארוחות מאוזנות לפי המלצת הווטרינר בשילוב עם שתייה מרובה של מים.

מתלבטים? מודאגים? פנו אלינו.

וטרינר בודק לכלב את האוזן