לתת לחתול לשמור על השמנת – האם מותר לתת חלב לחתול?

ארצנו מוכרת כארץ ארץ זבת חלב (ודבש), אבל האם מותר בכלל לתת לחתול חלב? האם זה בריא להם? האם הם יכולים להיות ניזונים אך ורק מחלב? וגם מה זה בכלל תחליף חלב לחתולים?

רבים טועים לחשוב כי מומלץ לתת מוצרי חלב לחתולים. הדעה הרווחת בקרב בני אדם היא שחלב יכול להוות פתרון תזונתי מושלם להזנת החתול. מסתבר שזו טעות.

למרות שחתולים אוהבים חלב, מוצרי חלב לא יכולים לשמש בשום מצב כמזון חתולים מלא ובלעדי, ראשית בשל היותם לא מספיק מאוזנים ומתאימים מבחינה תזונתית. מוצרי חלב סובלים מהיעדר מרכיבים תזונתיים חשובים רבים, כגון:

 • מינרלים מסוג סלניום ויוד.
 • רמת אנרגיה לא מספיקה.
 • כמות חלבון נמוכה.
 • מחסור בויטמינים מסוג E ו-A.
 • כמות נמוכה של חומצה ארכידונית וחוסרים נוספים.

חלב לחתול

בנוסף, חלב גם יכול להיות מזיק לחתול, מכיוון שהוא מכיל כמות גדולה של לקטוז, דבר שהופך אותו לקשה לפירוק עבור חתולים קשישים. הוא עלול לפגוע בהם מבחינה בריאותית, לגרום לשלשולים וגם להקאות.

אי סבילות ללקטוז אצל חתולים

חתולים רבים סובלים מאי סבילות ללקטוז, ממש כמו בני אדם. גם הם עלולים לסבול מרגישות לחלב ומתופעות לוואי לאחר אכילת מוצרי חלב ושתיית חלב. חתולים מבוגרים מייצרים פחות את אנזים הלקטאז ולכן מתקשים לעכל מוצרי חלב. יש חתולים שאין להם את אנזים הלקטאז בכלל או רק באופן חלקי.

אבחון הרגישות נעשה על ידי ניסוי, לאחר שמציעים לחתול מוצרי חלב פעם אחת ובודקים את תגובתו. במידה וחתול סובל מרגישות ללקטוז, הוא יסבול מתסמינים כמו: נפיחות בבטן, שלשולים, כאבי בטן והקאות. התסמינים מופיעים לרוב עד חצי יממה מהרגע שאכל או שתה מוצרי חלב.

חלב גור חתולים

למה חשוב לשים לב כשנותנים לחתול מוצרי חלב?

חשוב לשים לב לכל דבר שבני אדם שמים לב אליו כשהם באים לצרוך מוצרי חלב, לדוגמה: תאריך התפוגה של המוצרים ושמירה על היגיינה, זאת כדי למנוע הרעלת סלמונלה, קוליפורמים, ועוד. או במילים אחרות, רק בגלל שמדובר בחתולים ולא בבני אדם, זו לא סיבה להאכיל אותם במוצרים פגי תוקף.

האם בכלל מותר להציע לחתול חלב?

ניתן להציע לחתול חלב רק כמזון משלים ולא כמזון עיקרי. חשוב מאוד לזכור שגם כמזון משלים הוא לא תמיד מומלץ, בשל כל אותן בעיות וחוסרים שציינו.

כשמציעים לחתול חלב, מומלץ למהול אותו במעט מים, כדי למנוע שלשול במידה והחתול סובל מרגישות.

צלוחית חלב לחתול

אילו מוצרי חלב כן מותר לתת לחתול וכמה?

 • שמנת – מותר לתת שמנת מדי פעם, אבל לא להגזים. חתולי בית רבים סובלים מעודף משקל ושמנת הינה בעלת אחוזי שומן גבוהים.
 • חלב 1%
 • גבינה צהובה
 • חלב ללא לקטוז – רוב החתולים לא יגעו בחלב ללא לקטוז, פשוט מכיוון שהוא לא יהיה להם טעים.
 • חלב עזים – פחות טעים, אבל יש חתולים שיאהבו ויאכלו.
 • חלב סויה, שקדים – לא ידוע על חתול שאהב או רצה לאכול חלב סויה או שקדים.
 • תחליפי חלב לתינוקות – ניתן לתת, כשההמלצה היא לתת במיוחד לגורי חתולים. חשוב לדעת שתחליפי חלב לתינוקות לא מהווים תחליף תזונה מתאים לחתולים, אלא רק אלטרנטיבה לעת צרה, עד שמתארגנים על  תחליף חלב לחתולים.

תחליב חלב לגור חתולים

מה זה תחליף חלב לחתולים?

לגורים מומלץ להציע אך ורק חלב אם בשבועות הראשונים לחייהם. במידה והחתול הופרד מאמו ולא יכול לינוק, יש לתת לו אבקת חלב לחתולים, המיועדת לחתולים מגיל לידה ועד גיל 35 יום. זהו בעצם תחליף חלב לחתולים, חלב חתולים מיוחד לגורים, ממש כמו תחליף חלב לתינוקות. מזון זה עתיר באנרגיה ומותאם לשלב התפתחותי זה של הגורים.

לקבלת מידע נוסף ושאלות נשמח לעמוד לרשותכם צרו קשר!