כדורי פרווה אצל חתולים: מה זה והאם זה מסוכן?

כאשר חתולים מלקקים את פרוותם הם בולעים חלק משיער גופם שנושר. מכיוון שהשיער לא מתעכל, הוא נפלט מהגוף עם הצואה, אבל גם דרך הפה, כאשר הם מקיאים כדורי פרווה.

בואו לקרוא על התופעה ועל הסכנות הטמונות בה.

זה ידוע שחתולים הם יצורים יפים ומטופחים שלא מפסיקים לנקות את גופם. היצורים השעירים והקטנים האלה, מלקקים את עצמם עם לשונם הקטנה והמחוספסת, שבעצם משמשת אותם בתור מברשת ומאפשרת להם לנקות את גופם ביסודיות. באמצעות פעולת הליקוק החתול מצליח להסיר מגופו קשקשי עור, חתיכות לכלוך וטפילים. במקרים קשים החתול יעשה שימוש בשיניו כדי להוריד לכלוך קשה להסרה.

חתול מלקק חתול אחר

איך נוצרים כדורי פרווה וכיצד הם יוצאים מהגוף?

בזמן שהחתול מנקה ומלקק את עצמו, הוא בולע בין היתר גם שיער שנושר מגופו. מכיוון ששיער לא יכול להתעכל בקיבה, בתוך גופו של החתול נוצרים כדורי פרווה (hairball), שבשפה המקצועית מכונים "טריכובזואר" (כדורי שיער קטנים העשויים שיער לא מעוכל).

במידה וכדורי הפרווה קטנים, הם יכולים למצוא דרכם החוצה מגופו של החתול דרך מערכת העיכול, בקלות, דרך הצואה. דרך נוספת עבורם להיפלט החוצה היא באמצעות הקאת הכדורים החוצה, לפעמים עם מעט נוזל או חתיכות מזון. בעת פעולת ההקאה החתול משמיע פעמים רבות קול הנשמע כמו שיעול יבש.

חתול מנסה להוציא כדור פרווה

מה קורה כאשר נוצר כדור פרווה גדול מדי?

בניגוד לכדור פרווה קטן, כדור פרווה גדול עלול לסכן את החתול, מכיוון שאין לו דרך לצאת מגופו והוא עלול לגרום לחסימת מעיים מלאה או להיתקע בוושט, במעי הדק, במעי הגס או בקיבה. כאשר כדור שיער גדול נתקע בגופו של החתול וגורם לחסימה, מצב זה עלול להיות מסכן חיים. במקרים כאלה לעתים יש צורך בהתערבות של וטרינר ובמקרים מסוימים אפילו בניתוח, כדי להוציא את הכדור מהגוף.

האם החתול סובל מחסימת מעיים?

קיימים מספר תסמינים המופיעים אצל חתולים הסובלים מחסימת מעיים בגלל כדורי פרווה: אובדן משקל, הקאה, חוסר שקט, חוסר תיאבון ושיעול.

חתול אפור מנומר שוכב על הצד

איך תוכלו למנוע סכנות?

לא קיימת תרופת פלא למניעת התופעה, אבל קיימות דרכים שיכולות להקל על החתול ולהפחית את כמות כדורי הפרווה הנוצרים בגופו:

  • סירוק והברשת החתול: חתולים אומנם עושים עבודה טובה בלנקות את עצמם, אבל אתם יכולים לעזור במניעת היווצרות כדורי פרווה, על ידי כך שתסרקו ותברישו אותם מעת לעת. פעולה זו יכולה לגרום לכך שהחתול יבלע כמות קטנה יותר של שיער.
  • תזונה מתאימה: ישנם סוגי מזון מיוחדים לחתולים הסובלים בתדירות גבוה מכדורי פרווה. לדוגמה סוגי מזון המכילים הרבה סיבים תזונתיים שגם סופחים אליהם את השיער וגם מכילים חומצת שומן המאטה את תהליך נשירת שיערו של החתול.
  • מוצרים ותוספים: קיימים תוספים מיוחדים לחתולים על בסיס שמן, העוזרים להוציא את הכדורים מגוף החתול.

חשוב – אצלנו ניתן לקבל שירותי חירום 24 שעות ביממה

במקרה חירום אל תהססו לצלצל לקבלת הדרכה מיידית!

צלצלו בכל שעה 03-7527778 או 052-8646489
(מומלץ לשמור את מספרי הטלפון במקום נגיש)

המרכז הרפואי לחיות ברמת גן לוגו