חתולים – מחלות ובעיות נפוצות

רשימה של מחלות חתולים נפוצות והסימפטומים שלהם:

חתלתלת

חתלתלת היא מחלה נגיפית קשה עד קטלנית הפוגעת בחתולים. נגיף החתלתלת מועבר באמצעות הפרשות ונוזלי גוף נגועים. עיקר הנזק נגרם בדופן המעי וגורם לנזק בתהליכי הספיגה והעיכול. במקביל חלה פגיעה במערכת החיסון. ניתן לזהות הידבקות בחתלתלת אם החתול סובל משלשול מימי ודמי, התייבשות, תת תזונה ואנמיה, ירידה במספר התאים הלבנים, הטסיות ותאי הדם האדומים, דיכאון וחולשה, אובדן תיאבון, חום והקאות. המחלה פוגעת לרוב בגורי חתולים שעוד לא קיבלו חיסונים אצל הוטרינר והסיכון למוות הוא גבוה.

קליצ'י, הרפס וכלמידיה

שם כולל למחלות חתולים הפוגעות בדרכי נשימה עליונים ומשפיעות על חלל הפה, חלל האף והמעברים בו, הסינוסים ודרכי הנשימה העליונות. מחלות חתולים אלו מועברות באמצעות מגע ישיר של החתול בהפרשות העיניים או האף של חתול נגוע. הטיפול במחלות חתולים אלה הוא בעיקרו טיפול תומך – ניקוי ההפרשות מהעיניים והאף, הקפדה על אכילה ושתייה, שמירה על מנוחה וסביבה חמימה, טיפול בזיהומים המשניים בעזרת אנטיביוטיקה, טיפול בכיבי הפה והעיניים. רוב החתולים שחלו יהפכו לנשאים לכל ימי חייהם.

חתול לבן עם כתם מתפנק מגירוד מתחת לראש

סוכרת בחתולים

מחלת הסוכרת פוגעת בחתולים שאינם מסוגלים לווסת את רמת הסוכר בדם. בין התסמינים של סוכרת חתולים – צמא רב והטלת הרבה שתן, אובדן משקל או השמנת יתר. חתולים זקנים נמצאים בסיכון גדול יותר לפתח סוכרת חתולים בהשוואה לצעירים. הטיפול בסוכרת חתולים כולל שינוי תזונתי למזון מיוחד עתיר סיבים ושימוש באינסולין לפי הצורך. חתולים שנפגעו מסוכרת חתולים חייבים להישאר בתוך הבית כדי להימנע מאכילת מזון שיגרום לעליית רמת הסוכר בדם.

חסימת דרכי השתן אצל חתולים

חסימת דרכי השתן היא דלקת, גירוי ו/או היצרות של דרכי השתן התחתונות. החתול מתקשה לתת שתן, ומצב זה יכול לסכן את חייו. חסימת דרכי שתן שכיחה במידה שווה אצל חתולים ואצל חתולות, אולם רק אצל חתולים זכרים יכולה להיווצר חסימה מלאה של צינור השתן. תסמינים המלמדים על כך שהחתול סובל מחסימת דרכי השתן הם, החתול מתאמץ כדי להשתין, יש לו דם בשתן, הוא מבקר לעיתים קרובות בארגז הצרכים ונותן רק מעט שתן, או עושה את צרכיו מחוץ לארגז הצרכים. לרוב נראה כאילו לחתול יש עצירות. הטיפול חייב להיות מיידי לפני שתיווצר פגיעה כליתית.

טוקסופלזמוזיס – מחלת חתולים

היא מחלהשגורם טפיל בשם טוקסופלסמה גונדי. בני אדם יכולים להידבק במחלה, אצל חתול נגוע יימצא הטפיל במעיים, סימני המחלה כוללים שלשול, חום, קשיי נשימה, אנמיה ופגיעה במערכת העצבים, ניתן לתת תרופות וטיפול תומך, במקרים רבים אין למחלה סימנים חיצוניים כלל והחתול החולה מפריש את הטפיל בצואתו. וההדבקה יכולה לקרות רק במגע ישיר של הפה עם צואת החתול. סבירות ההידבקות במחלה גבוהה יותר עם אכילת בשר שלא בושל כראוי ומירקות לא רחוצים. אנשים רבים נדבקים בטוקסופלסמה במהלך החיים וכתוצאה מכך מפתחים נוגדנים כנגד הטפיל. מחלה זו נחשבת כמסוכנת עבור נשים בהיריון בדגש על טרימסטר ראשון (המחלה יכולה לגרום למומים בעובר/ להפלתו),עבור אנשים שהמערכת החיסונית שלהם חלשה בגין מחלות או הפרעות שונות. כדי למנוע הידבקות במחלה יש להשתמש בכפפות בטיפול בהשלכת צואת החתול, לא לבוא במגע עם הפרשות החתול ולרחוץ היטב ידיים.

חתול בית על עדן החלון

מחלות בפה (נפוצות ביותר) אצל חתולים

בד"כ יהיו הסימנים, ריח רע מהפה, התעסקות בפה עם הרגליים הקדמיות, הזלת ריר מוגברת, קשיים באכילה. הסיבות הנפוצות לכך יהיו, ריקבון שיניים, דלקת חניכיים בשלביה השונים, כיבים על הלשון ובחלל הפה, הפרעות שכיחות אלה מחייבות טיפול תרופתי, ניקוי שיניים במידת הצורך בשל הצטברות אבנית ורקב בשיניים כולל בשורשים, כ – 80 אחוז מהחתולים הבוגרים והמזדקנים סובלים מדלקות כרוניות בחניכיים, שיניים רקובות ולכן נדרש מעקב סדור אצל וטרינר לפחות פעם בשנה ביקורת של הפה וניקוי השיניים.

חתול מפהק וחושף שיניים

איידס חתולים (FIV)

מחלה שנגרמת ע"י וירוס הלנטי (אינה מדבקת לבני אדם),
מחלה זו עוברת בעיקר דרך פצעים פתוחים כמו נשיכות של חתולים בדגש על חתולים שמסתובבים מחוץ לבית, מסימני המחלה, דלקת כרונית בדרכי הנשימה העליונות, פגיעה בחניכיים ובשיניים, שלשול כרוני, תקופת הדגירה הארוכה של הוירוס גורמת לבסוף לדיכוי היכולת החיסונית של החתול שלבסוף מת מזיהומים משניים.
הטיפול הוא סימפטומטי ותומך בלבד. חתולים הסובלים מ- FIV צריכים להישאר בתוך הבית, הרחק מחתולים אחרים.

בכל שאלה או בעיה ניתן לפנות אלינו לטלפון 03-7527778 או צרו קשר