אבנים בדרכי השתן בכלבים וחתולים

על מה עלולים להצביע מאמץ יתר או כאב בעת מתן שתן אצל חיות המחמד? האם החתול או הכלב מראים סימנים חוזרים של דלקת בדרכי השתן? ייתכן כי הם סובלים מאבנים בדרכי השתן. על מנת למנוע תופעות מסכנות חיים ופגיעה בתפקוד היומיומי של הכלב או החתול, חשובים מאוד האבחנה והטיפול המוקדמים.

מהן אבנים בדרכי השתן? האם קיימים גורמי סיכון להיווצרותם? ומהו הטיפול המומלץ כיום?

אבנים בדרכי השתן בכלבים וחתולים נוצרות כתוצאה מהתגבשות של מינרלים, בתהליך הדומה לזה שמתרחש בגוף האדם. האבנים עשויות להופיע בכל אחד מאיברי מערכת השתן, בהם הכליות, שלפוחית השתן וצינור השופכה. אבנים אלו נקראות לרוב "אבני סטרוויט".

התופעה עשויה לגרום סבל רב לכלבים ולחתולים, לפגוע בתפקוד היומיומי, ולגרום דלקות בדרכי השתן, בייחוד אם מדובר באבנים גדולות. על כן, חשובים מאוד האבחנה והטיפול המוקדמים.

בצילומי הרנטגן ניתן לראות שלוש אבנים, כל אחת חצי סנטימטר אורכה.

מהם התסמינים של אבנים בדרכי השתן?

אלו הם הסימפטומים העיקריים מהם יסבלו כלבים וחתולים עם אבנים בדרכי השתן:

  • דחיפות במתן השתן, נטייה רבה להשתנה, או נסיונות השתנה רבים ללא שתן, או טיפטף עדין.
  • תסמיני דלקת חוזרים בדרכי השתן, ובייחוד בשלפוחית השתן.
  • ליקוק מוגזם של איבר המין.
  • מאמץ יתר או כאב בעת מתן השתן.
  • הופעת דם בשתן.
  • סימני חולשה וחוסר תיאבון
  • בזמן מישוש הבטן ייתכנו הקאות וכאבים

במקרים חמורים, יובילו האבנים לחסימה מלאה של דרכי השתן ולא יאפשרו מתן שתן. מדובר במצב מסכן חיים שמחייב הליך ניתוחי מהיר לפתיחת החסימה.

חשוב – אצלנו ניתן לקבל שירותי חירום 24 שעות ביממה

במקרה חירום אל תהססו לצלצל לקבלת הדרכה מיידית!

צלצלו בכל שעה 03-7527778 או 052-8646489
(מומלץ לשמור את מספרי הטלפון במקום נגיש)

המרכז הרפואי לחיות ברמת גן לוגו

איך מאבחנים ומה הוא הטיפול?

סוג הטיפול נקבע בהתאם לסוג ולגודל האבנים

אבחון של אבנים בדרכי השתן ייעשה בקלות יחסית על ידי הוטרינר המטפל. יחד עם זיהוי של התסמינים הקליניים שהוזכרו לעיל, נעשה שימוש לעיתים קרובות בדימות רפואית (צילום רנטגן או אולטרה-סאונד) לאישוש התסמינים.

שטיפת האבנים – אופציה טיפולית זו כוללת ניקוי של מערכת השתן מהאבנים באמצעות קטטר. התהליך מתבצע בהרדמה מלאה, במהלכו לוחצים על שלפוחית השתן ומסלקים את האבנים דרך הקטטר החוצה.

טיפול לא פולשני – במקרים רבים מקבל הכלב או החתול טיפול תרופתי או המלצות לשינוי התזונה. הטיפול מותאם באופן אישי, בהתאם לסוג האבן שמתגלה באבחון ולרמות החומציות בשתן. הטיפול עשוי לכלול מתן מזון רפואי להמסת האבנים (מזון מיוחד הנקרא S/D), חומרים ליצירת שתן בסיסי או חומצי, טיפול אנטיביוטי בזיהום שנוצר בדרכי השתן וכן עידוד של צריכת מים מוגברת.

ניתוח – במקרים של חזרתיות בהופעת האבנים, או במידה ולא ניתן להמיס או להוציא את האבנים בדרכים הרגילות, ההוצאה של האבנים תתבצע באמצעות ניתוח.

כלב משחק עם חתול

למה זה קורה וכיצד נוצרות האבנים?

האבנים נוצרות עקב שקיעה מוגברת של מינרלים שונים בתוך מערכת השתן אותם הגוף לא מצליח לסלק החוצה. בשלבים הראשונים נוצרים גרגירים חוליים ולא משמעותיים, אולם בהמשך עלולים להתגבש המינרלים לקריסטלים ואבנים כואבות.

האבנים נוצרים משילוב של גורמים גנטיים וסביבתיים. הגורם הגנטי גם מסביר את הנטייה הטבעית של גזעי כלבים וחתולים מסוימים לייצר את האבנים. אצל גזעים אלו, בדרך כלל, יהיה ריכוז גבוה יותר של מרכיבי האבנים בדרכי השתן.

תזונה לקויה עלולה גם היא לגרום לתופעה. המזון אותו אוכלים הכלבים והחתולים משפיע באופן ישיר על מידת חומציות השתן שלהם. חוסר איזון חומצי (חומציות יתר או תת חומציות) יכולים לגרום ליצירת אבנים מסוגים שונים.
מלבד עניין החומציות, גם כמות גבוהה של מינרלים מסוימים במזון עלולה לגרום ליצירת האבנים.
לצד אלו, חוסר הקפדה על שתיית מים עשויה לגרום לתופעה או להחריף אותה.

בנוסף, נמצא כי זיהומים חיידקיים במערכת השתן מהווים גם הם גורם סיכון להיווצרות האבנים.

האם ניתן למנוע את הופעת האבנים?

ניתן למנוע אבנים בדרכי השתן באמצעות תזונה מאוזנת אשר שומרת על רמת חומציות מתאימה.
חשוב לאפשר גישה חופשית למים לכלבים וחתולים הניזונים ממזון יבש!

אנחנו זמינים עבורכם לכל התייעצות או צורך בליווי רפואי. לרשותכם גם מרפאת חירום הפועלת במתכונת 24/7.
פנו אלינו לכל התלבטות ובכל זמן.