אכילת צואה אצל כלבים: למה זה קורה, האם זה מסוכן ומה ניתן לעשות

מדוע כלבים אוכלים צואה? מה גורם להרגל המאוד מגונה הזה? האם זה תקין או מעיד על בעיה רפואית? איך מונעים את התופעה ומה ההשלכות שלה?

אכילת צואה היא תופעה מוכרת ונפוצה מאוד אצל כלבים (המכונה גם קופרופגיה) שקשה שלא לשאול את עצמנו – מדוע כלבים אוכלים צואה? מה גורם להם לבצע פעולה כל כך מגעילה?

אכילת צואה כחלק מהתנהגות אבולוציונית וחיקוי

אכילת צואה נחשבת לטבעית כשמדובר בכלבה האוכלת את צואת גוריה כדי לשמור על היגיינת גופם. היא אוכלת את צואתם כדי לנקות את הסביבה בה היא מגדלת אותם וגם מלקקת את פי הטבעת שלהם כדי לסייע להם להתפנות. הגורים, המחקים את אמם, לומדים ממנה לבצע פעולה זו ומתחילים לאכול בעצם את הצואה שלהם, אבל לרוב מפסיקים ככל שהם מתבגרים.

כל מוציא לשון אחרי אכילת צואה

אכילת צואה כתוצאה מבעיות רפואיות ותזונה לקויה

כלבים שלא מקבלים תזונה מאוזנת, בריאה ואיכותית, עלולים לסבול מחוסרים העלולים להוביל לתיאבון מוגבר, ספיגת מזון לא טובה וצריכה קלורית לא מספקת. סיבות אלה עלולות להוביל אותם לאכילת צואה. בנוסף, בעיות רפואיות כגון: תולעי מעיים, סוכרת, סינדרום קושינגס, נטילת טיפול בסטרואידים, פעולת יתר של בלוטת התריס ועוד – נמצאו גם הם כגורמים ישירים לאכילת צואה אצל כלבים.

אכילה לצורך הסתרה

כלבים לא מאולפים או כאלה שעשו בטעות צואה בבית – עלולים לאכול אותה כדי להסתיר את המעשה. לרוב יעשו זאת כדי להימנע מעונש או כדי לא לאכזב את הבעלים שלהם.

כלב טיפולי עם ילדה

אוכלים כדי לקבל תשומת לב, אפילו אם היא שלילית

ילדים קטנים לפעמים מתנהגים לא יפה כדי לקבל תשומת לב מהוריהם, אפילו אם מדובר בתשומת לב שלילית. אותו הדבר בדיוק קורה עם כלבים. לעתים כלב יאכל את צרכיו רק כדי שבעליו ינזוף בו. לפעמים זה קורה בגלל שבמקום להתייחס לכלב במהלך טיול ברחוב, הבעלים עסוק בשיחת טלפון או עם אדם אחר, בזמן שהכלב רוצה שהוא ישחק איתו ויתייחס אליו. כאשר הכלב אוכל צואה, האדם נוזף בו ושם לב אליו – והכלב מרוצה מתשומת הלב.

כתוצאה מתנאי מחייה ירודים

כלבים שחיו בתוך כלובים ומכלאות, בתנאים לא תנאים, התרגלו פעמים רבות לאכול את צואתם, אם זה מרעב, אם זה כדי לשמור על היגיינה ואם זה מתוך שעמום.

איך מטפלים במצבים של אכילת צואה אצל כלבים?

אכילת צואה היא הרגל מלוכלך ולא נעים, אבל היא גם הרגל מסוכן, שעלול לגרום לכלב להידבק במחלות, זיהומים, תולעת פארקים וטפילי מעיים. כתוצאה מאותם סיכונים הכלב עלול לסבול מהקאות, שלשולים, התייבשות ואף להיות בסכנת חיים של ממש. לכן, חשוב מאוד לטפל בבעיה בכל פעם שמזהים אותה וגם להבין מה הסיבה להתנהגות זו.

הדרך המיידית להתמודדות היא פשוט מניעה:

  • להרחיק את הכלב מצואת כלבים אחרים.
  • לנזוף בו בכל פעם שהוא מנסה לאכול צואת כלבים.
  • לאסוף את הצואה שלו בכל פעם לאחר שהוא מסיים.
  • לטייל עמו כשהוא קשור ואם יש צורך לשים לו מחסום פה, כדי לא לאפשר לו לאכול דבר מהמדרכה ומהדשא.

במידה ואתם חושדים שקיימת בעיה רפואית שגורמת לו לאכול צואה, חשוב להתייעץ עם וטרינר באופן מידי כדי לשלול אותה.

חשוב – אצלנו ניתן לקבל שירותי חירום 24 שעות ביממה

במקרה חירום אל תהססו לצלצל לקבלת הדרכה מיידית!

צלצלו בכל שעה 03-7527778 או 052-8646489
(מומלץ לשמור את מספרי הטלפון במקום נגיש)

חשוב לבדוק שסוג המזון שהכלב אוכל מספק לו את כל צרכיו. לוודא שמדובר מזון איכותי, המתעכל היטב בקיבתו, מתאים לגילו, לשלב ההתפתחותי שלו ובמידה והוא סובל מבעיה רפואית כלשהי אז מתאים גם לה.

שימו לב שלכלב יש מספיק צעצועים, שאתם נותנים לו מספיק תשומת לב, מראים לו חום ואהבה.

כדורים נגד אכילת צואה

כדורים נגד אכילת צואה הם פתרון יעיל לכלבים המרבים לעשות זאת מסיבות שונות, בתדירות גבוה. מדובר בכדורים הגורמים לכלב לחוש טעם מר בעת אכילת צואה וגם לחוש גירוי בעיניים. התחושות הלא נעימות, גורמות לכלב להפסיק לבצע את הפעולה ולהיגמל מההרגל המגונה. סוגי כדורים מסוימים נגד אכילת צואה גם מכילים מרכיבים המחזקים את המערכת החיסונית של הכלב, מועשרים בוויטמין B, בחומצת אמינו ועוד.

המרכז הרפואי לחיות ברמת גן לוגו