בעיות עיניים נפוצות אצל כלבים וחתולים

כלבים וחתולים סובלים מבעיות ומחלות רבות באזור העיניים, חשוב להכיר את התסמינים ודרכי הטיפול, כדי למנוע מהם סבל מיותר וגם מצבים מסוכנים היכולים לגרום לאובדן ראייה

העין היא איבר חשוב, רגיש ועדין, גם אצל בני האדם וגם אצל בעלי החיים. העין מאפשרת לנו לראות, לקלוט מידע ולהעביר אותו למוח. כאשר קיימת מחלה הפוגעת בעיניים, הדבר פוגע באופן טבעי ביכולת לראות ובשל רגישותו של האיבר הפגיעה בו עלולה להיות מאוד מציקה וגם מסוכנת.

בעיות עיניים אצל כלבים וחתולים הן תופעה מוכרת, כואבת ונפוצה מאוד. לעתים מקור הבעיה והרגישות קשור לרקע הגנטי והפיזי של בעל החיים, שבגללו העין חשופה יותר לפגיעות (כפי שקורה אצל כלבי פקינז, פאג ושיצו בעלי עיניים גדולות ובולטות). לפעמים הסיבה קשורה לכך שהם מסתובבים בחוץ, מכניסים את ראשם לכל מקום, רבים, משתוללים, מריחים, נכנסים אל תוך שיחים קוצניים ועוד. ויש מקרים בהם הדברים מסתבכים פשוט בגלל שהם לא יודעים להביע את עצמם במילים, להסביר לנו שמשהו מציק להם, שראייתם נפגעה ועד שאנחנו מגלים שיש בעיה – כבר מאוחר מדי.

עיניים של כלב

איך תזהו שבעל החיים שלכם סובל מבעיה בעיניים?

יש כמה דרכים פשוטות להבחין בכך שמשהו לא תקין עם ראייתו של הכלב או החתול או שמשהו מטריד אותם בעין. לדוגמה:

  • הם כל הזמן מגרדים את העין.
  • נראה שהם מכווצים את העין המון וללא סיבה.
  • קיימת נפיחות באזור לחמית העין.
  • יש הפרשה מוגברת מהעיניים, ניתן לראות בברור דמע מהעין.
  • בעל החיים נראה לא שקט ומוטרד.
  • עין אחת או שתיהן נראות סגורות או סגורות למחצה.

כל אחד ממצבים אלה, דורש בדיקה אצל וטרינר, זאת כדי לשלול בעיית עיניים חמורה העלולה לגרום לאובדן ראייה והחמרת מצבו הבריאותי של בעל החיים.

חשוב – אצלנו ניתן לקבל שירותי חירום 24 שעות ביממה

במקרה חירום אל תהססו לצלצל לקבלת הדרכה מיידית!

צלצלו בכל שעה 03-7527778 או 052-8646489
(מומלץ לשמור את מספרי הטלפון במקום נגיש)

המרכז הרפואי לחיות ברמת גן לוגו

מה הן בעיות העיניים שחשוב להכיר?   

כיב קרנית

קרנית היא אותה שכבה חיצונית של העין, לכן היא גם הפגיעה ביותר והראשונה להיפגע במקרה והעין נפגעת. במידה והכלב או החתול נשרטו בעין מציפורן, קוץ, חפץ  או נכוו מחומר מסוכן – עלול להתפתח מצב דלקתי בעין. אותה דלקת גורמת להפרשת מוגלה, לכאב ובאה לידי ביטוי גם במראה של עין סגורה. כיב קרנית אצל בעלי חיים שלא מטופל כראוי ובזמן, עלול לגרום לנזק תמידי בעין, להתפשט אל עומק הקרנית ואפילו לדרוש התערבות כירורגית. טיפול בכיב קרנית לרוב דורש טיפול באנטיביוטיקה. לכן, אם אתם חושדים שלבעל החיים שלכם יש דלקת עיניים, אם נראה כי העיניים האדומות, אם יש הפרשות והעיניים נראות מגורות – פנו לבדיקה אצל וטרינר.

גלאוקומה

זוהי בעיה רפואית העלולה להתפתח בעין אחת, אבל גם בשתיהן. מדובר בעליה בלחץ התוך עיני, הגורם לגדילתו של גלגל העין, לכאבים ובמקרים מסוימים גם לבצקת ואפילו לאובדן ראייה. הגורמים לגלאוקומה הם רבים, הנפוצים הם גידול בעין, דלקות, היפרדות רשתית העין או נפילה של העדשה. אבחון המחלה נעשה על ידי מכשיר המודד את הלחץ התוך עיני וגם על ידי אולטרסאונד. הטיפול מתבצע על ידי מתן תרופות המסייעות לנקז ולהפחית את הלחץ וייצור הנוזלים בתוך העין. במקרים חמורים יש צורך להוציא את העין. גלאוקומה היא בעיה הרפואית הדורשת טיפול לכל החיים.

אילוף בסיסי לכלב

רפיון באזור העפעפיים

כלבים מגזע מסוים (כמו קוקר ספנייל, בוקסרים, דני ענק, בייגל, שארפיי ועוד) נוטים לסבול מרפיון בעפעפיים. זהו מצב רפואי הגורם ליובש בקרנית ובעיות ראייה. כדי לטפל בבעיה ניתן לבצע התערבות כירורגית היכולה להחזיר לכלב את הראייה באופן מלא.

יציאה של גלגל העין

כלבים בעלי עיניים בולטות (כמו פאג ופקניז) עלולים לסבול  מאירוע רפואי בו גלגל העין עלול לצאת ממקומו במקרים של נפילות חזקות או קבלת מכה חזקה. במידה וזה קורה יש להגיע מיד אל הווטרינר לקבלת טיפול כירורגי. במהלך הטיפול נעשה ניסיון לקבע מחדש את גלגל העין, תוך תפירת העפעפיים. ככל שמגיעים לווטרינר סמוך יותר למקרה כך קיים סיכוי טוב יותר להציל את העין הפגועה.

האם מותר לתת עצם לכלב

דלקת עיניים

גורי חתולים עם דלקות עיניים הם מראה מוכר ונפוץ מאוד. חתולים שרק נולדו סובלים מאוד דלקות עיניים, זאת בשל מערכת חיסונית שעדיין לא התחזקה מספיק. גם חתולים מבוגרים סובלים מדלקות עיניים, בדיוק בגלל אותה סיבה – מערכת חיסונית שפשוט התעייפה ונחלשה. חשוב מאוד לטפל בדלקות עיניים אצל חתולים, לאבחן את הדלקת, את הסיבה שבגללה נגרמה ולהעניק לחתול טיפול מתאים.

לקבלת מידע נוסף ושאלות נשמח לעמוד לרשותכם צרו קשר!