טיפול נגד תולעים בכלבים וחיות מחמד

אתם מגדלים כלב או חתול? תילוע, טיפול מונע נגד תולעים הוא חובה עבורכם

לקוחות רבים מעדיפים לחסוך מעצמם ומכיסם טיפול נגד תולעים בכלבים. התוצאה – בעל החיים נותר חשוף להידבקות בתולעים. הנושא מקבל משנה תוקף מפני שתולעים אצל כלבים עלולות להדביק גם בני דם ולגרום לנזקים משמעותיים. על כן אין ספק כי טיפול בתולעים לכלבים הוא חלק מטיפולי השגרה של כל מי שמגדל חיית מחמד בביתו.

כלב שוכב וצריך טיפול

הכירו את תולעי המעיים

תולעי המעיים אצל בעלי חיים נחלקות לשתי קבוצות: תולעים עגולות ותולעים שטוחות.
התולעים העגולות הן חלק מקבוצת Toxocara felis. קרוב ל-90% מהגורים הנולדים בארצות הברית נגועים בתולעים. כבר בגיל שלושה שבועות מתחילים הגורים להפריש תולעים בצואה, מה שיוצר סביבת הדבקה שנשארת פעילה זמן רב ומסכנת את הסביבה.
התולעים מתאימות את מחזור החיים שלהם לסביבה המארחת – כלב או חתול, ובזמן שהן "מתארחות" בגופו הן עלולות לגרום לו לאיבוד משקל, שלשולים כרוניים, דימום מפי הטבעת ואף בעיות התפתחות.

תולעים אצל בני אדם

לתולעים אין יכולת לחזור למעי, ועל כן הן נודדות בגוף האדם וגורמות למחלה הנקראת "נדידה תוך גופית" (Visceral larval migrance – VLM). תוך כדי נדידתן בגוף, עלולות התולעים לפגוע באיברים חיוניים כמו שרירי הלב. פגיעתן ברשתית העין עלולה לגרום לעיוורון.

סוג אחר של תולעים, המכונה "תולעי קרס", גורמות בעיקר לדלקת מעיים ודלקת ריאות בקרב בעלי חיים. הן עלולות להדביק בני אדם ולגרום ל"נדידה תת עורית" (cutaneous larval migrance – CLM), הגורמת לגירוד חזק ומציק.

תולעים שטוחות

תולעים אלו נפוצות הרבה יותר ואף ניתן להבחין בהן בעין בלתי מזוינת. ההדבקה בהן נעשית על פי רוב בידי פרעוש המשמש כנשא, ובגופו נמצאות ביצי התולעים. את התולעים ניתן לראות בצואה, בעיקר בקרב חתולים, והן נראות כגרגירי שומשום לבנים. הן עלולות להדביק בני אדם, ולגרום בעיקר לכאבי בטן, הקאות וגירוד בפי הטבעת.
תולעת האכניקוקוס היא חלק מקבוצת התולעים השטוחות, הנפוצות בעיקר בקרב חיות מעלות גירה כמו פרות, עזים וכבשים. בקרב בני אדם יכולות תולעים אלו לגרום לציסטות באיברים שונים בגוף, ויש צורך להסירן.

חתול בית על עדן החלון

הדבקה בקרב בני אדם

על פי רוב, ההדבקה מתבצעת במגע עם פרוות כלב או חתול נגוע, בלי לרחוץ ידיים לאחר מכן. זהו עיקרון זהה לכל התולעים. עיקרון נוסף הוא שרוב הנדבקים הם ילדים. ילדים נדבקים ממשחק בארגז חול או מהרצפה כאשר הם מכניסים חפצים לפה.

טיפול נגד תולעים – תילוע

כדי לצמצם למינימום, ואף להכחיד לחלוטין, את הסכנה להידבקות בתולעים, מכל הסוגים, יש להעניק לחיות הבית טיפול נגד תולעים. טיפול נגד תולעים יש לבצע באופן סדיר, על מנת לקטול את התולעים בגוף בעל החיים, ובעיקר כדי למנוע את חזרתן. על כן מומלץ לחזור על טיפול מונע נגד תולעים בכל חצי שנה. בקרב גורים יש לבצע תילוע פעמיים, בהפרש של חודש בין הטיפולים. בכלבות בהריון יש לבצע טיפול מונע עוד לפני ההרבעה הראשונה, כדי שלא תידבק מכלב נגוע. לאחר מכן, יש לטפל בכלבה בעת ההמלטה. גורים חדשים שנקנו או הובאו הביתה, עדיף שיקבלו טיפול ראשון כבר עם הגעתם, על מנת להיות בטוחים כי אינם מדביקים את בני הבית. לאחר מכן יש להמשיך בשגרת הטיפולים לפי עצת הווטרינר המטפל.

לגבי תכשירים – ישנם מספר סוגי כדורים וסירופים טובים ויעילים לטיפול נגד תולעים בכלבים. ניתן להשיג אותם אצל הוטרינר.

לרכישת כדורים נגד תולעים, שאלות ופרטים נוספים, פנו אלינו.