קרציות כלבים

נכתב ע"י הוטרינר ד"ר אלון שיינר

קרציות בכלבים – מה הן? כיצד הן חיות? ממה והיכן נדבקים מהן?

קרציות הן טפילים החיים על גופם של בעלי חיים וניזונים מדמם. הקרציות נפוצות בעיקר בחודשי הקיץ החמים וניתן להידבק מהם בעיקר בגינות, פארקים, יערות, חורשות ואף במדבר.

מעגל החיים של קרציות כלבים מתרחש הן על גוף החיה והן בסביבה בה חי בעל החי. הקרציה הבוגרת מטפסת על הכלב ובעזרת מערכת היניקה שלה מוצצת את דמו של הכלב. הקרציה הדוגרת מטילה ביצים הנופלות על הקרקע. לאחר שהביצים בוקעות על החול והדשא הן מתפתחות לקרציות כלבים בוגרות. כלבים המתגוררים בחצרות ובגינות לא מרוססות יכולים להידבק בעשרות ואף במאות קרציות כלבים שיכסו את כל גופם.

מערכת היניקה של הקרציה מאפשרת לה להזריק במקום העקיצה חומר מיוחד המונע את קרישת הדם ומאפשר לה לינוק ולמצוץ באופן רצוף דם מבעלי חיים ומכלבים בפרט. הקרציות מתיישבות בעיקר באזורים שבהם כלי הדם קרובים לעור כגון האוזן הפנימית כפות הרגליים ואזור הפנים והבטן. כלבים הסובלים מכמות גדולה של קרציות סובלים מאנמיה קשה עקב ירידה בכמות כדוריות הדם האדומות, חולשה, דימומים קשים ואף מוות.

בגופן של קרציות רבות ישנו טפיל דם הנקרא ארליכיה קנוס "erlichia canis". בזמן יניקת הדם מהכלב מועבר טפיל זה לזרם הדם ומדביק אותו במחלה הנקראת "קדחת קרציות". קדחת הקרציות גורמת לירידה ביכולת הקרישה של הכלב לדימומים באף ובחניכיים ולאנמיה קשה. טפיל זה יכול לפגוע גם בבני אדם ולגרום לקדחת הכתמים, שעלולה ללא טיפול נאות לגרום אפילו למוות.

קרציות כלבים – כיצד לטפל וכיצד להמנע מהן

טיפול בקרציות כולל עירוי נוזלים, אנטיביוטיקה (Dxylin) זריקות ברזל, ויטמינים ואף מנות דם. הטיפול המונע בקרציות כולל את ריסוס הסביבה (גינות וחצרות פרטיים) ובאמצעות קולרים ותרסיסים נגד קרציות על גוף הכלבים. חומרים אלה ממיתים את הקרציות, אך הם רעילים, ובמינונים לא נכונים הם מסוכנים הן לאנשים והן לכלבים, ולכן מומלץ להתייעץ עם וטרינר לפני כל טיפול.
בכל שאלה או בעיה נשמח לעמוד לרשותכם צרו קשר

קרציה בכלבים