איך בוחרים מאלף לכלב?

מה חשוב לבדוק ולברר לפני שבוחרים מאלף לכלב שלכם? כמובן שזו התלבטות לא פשוטה, הכלב הוא כמו בן משפחה ובשביל משפחה אנחנו רוצים את הטוב ביותר בגבולות ההגיון, כמובן שנרצה שהתהליך יצליח ונראה תוצאות ושהתוצאות יהיו יציבות וישארו לאורך זמן ולא יעלמו כשנסיים את תהליך האילוף.

אז איך נגיע למצב שהתוצאות ישארו? שבכלל נגיע לתוצאות? ומה ההגדרה של מאלף כלבים הטוב ביותר?
בשביל שהתוצאות ישארו כנראה שצריך "שמשהו" ישאר אחרי שהמאלף יסיים את עבודתו, מה זה המשהו הזה? המשהו הזה זו התחושה של הכלב שנשאר כאן אותו גורם סמכותי שאני סומך עליו ורק "למענו" אני עושה את הפקודות ומקשיב להוראות.

אז איך מעבירים את הסמכותיות של הכלב מהמאלף לבעלים? אין נוסחת קסם, וזה לא בא מהאוויר, זה דורש עבודה! הבעלים צריך לעבוד  יחד עם המאלף על אילוף הכלב.

3 הכללים בבחירת מאלף לכלב

  •  כשהבעלים נוכחים בתהליך האילוף יש יותר סיכוי שהתחושה הכללית באוויר של הסמכותיות של המאלף "תעבור" לבעלים.
  • הבעלים הוא לא עציץ, השאיפה האמיתית היא שהבעלים יאלף את הכלב והמאלף ילמד את הבעלים איך לעשות זאת, ולא שמאלף יאלף באופן ישיר את הכלב. כמובן שזה לא 100% מהפעמים, לפעמים יש כלב עקשן שהבעלים לא יודעים להתמודד איתו, אז המאלף חייב להתערב באופן ישיר, אבל זה לא האידיאל.
  • אחרי שהבנו שהמאלף בא ללמד את הבעלים איך לאלף את הכלב, ולא לאלף את הכלב עצמו. אז מובן מאליו שצריך שיהיה חיבור בין המאלף לבעלים חיבור שיאפשר קבלה ולמידה. מאלף "הכי טוב" אבל שאין איתו חיבור אנושי ופשוט לא יעזור לכם עם הכלב, נכון סביר להניח שכשהמאלף נמצא הכלב כן ישמע לפקודות, אבל בסיום התהליך תשארו בלי כלום.

ועוד טיפ אחרון, אם התקשורת שלכם עם הכלב מעולה ואין שום בעיות, סביר להניח שאתם לא צריכים מאלף כלבים, ורק שהתעוררו בעיות תרגישו את הצורך. טעות מאוד נפוצה ומובנת היא המחשבה שצריך מאלף "פיקסר", יש בעיה עם הכלב הוא אוכל את הנעליים אז אני צריך מאלף שיאלף אותו להפסיק לאכול נעליים. זה לא עובד ככה ואם יש מאלף שעובד ככה זה רק לעשות עוול. מדוע? כי אילוף לא נועד לפתור בעיות, אילוף נועד לשפר את התקשורת בין הכלב לבעלים, כמו שכולם מבינים שכשיש תקשורת טובה אפשר להתמודד עם כל מכשול, אבל לשים פלסתרים על בעיות רק מעביר את הזמן עד הבעיה הבאה והבעיה שאחריה. אין כאן זלזול בפתרון בעיות, מנסיון רב אני יודעת שמתעוררות בעיות זה הופך את החיים בבית עם הכלב למאוד לא נעימים, ויש רצון עז לפתור אותם, הכוונה היא שאכן צריך תחילה לשים איזשהו פלסתר ואז להתחיל לעבוד על התקשורת.

שיהיה המון בהצלחה בבחירה!