בדרך לאילוף, עוצרים אצל הוטרינר: על אילוף כלבים ובריאות הכלב

ישנן הרבה סיבות שבגללן חשוב לאלף את הכלב, חלק מהן נוגעות לבעלים: כלב מאולף הוא כלב שקל יותר לטפל בו, שעושה פחות נזקים בבית, שיודע לשחק במשחקים מסוימים וגורם לבעלים שלו אושר והנאה. אבל אילוף חשוב גם בגלל בריאות הכלב – הוא יכול לתרום לבריאות של חיית המחמד והוא יכול לסייע בעניינים רפואיים שונים, בין אם במניעה ובין אם ככלי עזר לטיפול.

לצד היתרונות הרבים, חשוב לזכור שאילוף לא נכון יכול לגרום לנזקים בריאותיים. בנוסף, ישנן מספר הכנות רפואיות שכדאי לבצע לפני שמתחילים בתהליך האילוף. לכן, רגע לפני שאתם מתחילים את תהליך האילוף של הכלב שלכם, כדאי שתעברו אצל הוטרינר שלכם.

האילוף טוב לנשמה – אילוף גורים ואילוף כלבים בוגרים

happy-dog

כאשר מדברים על בריאות הכלב, נדמה שלעיתים שוכחים שבריאותו הנפשית חשובה לפחות כמו בריאותו הפיזית. לכן, על מנת להדגיש את החשיבות של ההיבט הזה, נפתח דווקא בקשר שבין אילוף כלבים, בין אם מדובר באילוף גורים או באילוף בוגרים, ובין בריאות הנפש. מבחינה נפשית האילוף חשוב מצד אחד כפיתרון לבעיות קיימות ומצד שני כאמצעי מניעה לבעיות שעלולות לצוץ אצל כלבים.

כלבים אוהבים ללמוד והלימוד הוא תעסוקה נהדרת בשבילם. תהליך האילוף עצמו יכול להיות תעסוקה נהדרת לכלב והכלים שהוא והבעלים רוכשים במהלכו מאפשרים בעתיד משחקים ופעילויות שונות עם הכלב שיפעילו אותו, יעסיקו אותו וישמרו על מוח פעיל וערני.

כלב משועמם יכול לסבול מבעיות נפשיות ולפתח התנהגויות מזיקות רבות – לעצמו, לסובבים אותו ולספות בבית:

  • הרס חפצים בבית, מנעליים ועד ספות. הכלב המשועמם מחפש דרך לפרוק אנרגיות והוא מוציא את האנרגיות העודפות בהריסת חפצים. אם יש לכם חצר, הכלב גם עשוי לחפור בורות ולהרוס צמחיה.
  • נביחות ויללות בלתי פוסקות – עוד דרך לפרוק אנרגיה שמצטברת עקב חוסר פעילות.
  • שעמום גם יכול להוביל לנשיכות – הדרך של הכלב לבקש מכם לשחק איתו כשהוא לא מצליח למשוך את תשומת הלב שלכם בדרך אחרת.

אילוף גוריםאילוף יכול גם להפחית מתח אצל הכלב. אילוף כלבים לציות לפקודות, להתנהגות נכונה, אילוף כלבים לצרכים וכדומה – כל אלה הם תהליכים שנועדו להפוך את החיים של הכלב בבית שלנו לנוחים יותר עבורנו. אבל האילוף הזה תורם למעשה גם לכלב עצמו. כלב שמזיק בבית יוצר מתח בינו ובין הבעלים, מתח שפוגע במצב הנפשי של הכלב. כלב שכועסים עליו איננו כלב מאושר והמתח המצטבר איננו בריא בשום צורה. אילוף שבסופו הכלב יודע לכבד את כללי הבית חוסך מתח מיותר ומאפשר חיים הרמוניים יותר בינו ובין אלה שחולקים איתו בית.

מעבר לכך, מאלפים מקצועיים יכולים לסייע בפיתרון בעיות התנהגותיות שונות – נביחות בלתי פוסקות שיכולות ללמד על בעיה נפשית, התנהגות חרדתית של כלב במצבים מסוימים, תוקפנות בלתי מובנת ושאר התנהגויות שניתנות לתיקון על ידי בעל מקצוע. כך ניתן לשפר את מצבו הנפשי של הכלב על ידי הבנת הסימפטומים ומציאת פיתרון מתאים. כלבים לא מדברים כמו בני אדם ולכן ספת הפסיכולוג לא נועדה להם. אך הם מדברים באמצעות מעשים ועלינו להקשיב למעשים על מנת להבין שיש בעיה ושניתן לטפל בה.

האילוף טוב לגוף

נעבור מהנפש אל הגוף. האילוף תורם קודם כל לבריאות הפיזית של הכלב בכך שהוא גם מאפשר פעילות גופנית וגם עוזר לביצוע שלה. כלב שניתן לטייל איתו הרבה והוא לא מושך אותנו בכוח, יודע להתנהג ברשות הרבים ולא מהווה סכנה לעצמו, לכלבים אחרים או לאנשים הוא כלב שיוצא ליותר טיולים, זוכה ליותר פעילות ושומר כך על חיים מלאי עניין, פעילות ותנועה. האילוף גם יכול לאפשר לנו לשחק עם הכלב במשחקים שונים וכך אנחנו יכולים להוסיף לו עניין בחיים ולגרום לבצע כמה שיותר פעילות גופנית בריאה.

אילוף ומשחק עם הכלב

היבט חשוב נוסף שבו האילוף תורם לבריאות הכלב, וזהו היבט חשוב במיוחד עבורנו, הוטרינרים המטפלים בכלבים שלכם, הוא בכך שכלב מאולף קל יותר לבדוק וקל יותר לטפל בו כאשר אתם מבקרים אצל הוטרינר. כלב שלא חושש ממגע זרים, שיודע לשבת או לשכב, שיכול להושיט כפות רגלים לבדיקה – אלה הן רק כמה פעולות שיכולות לסייע לוטרינר שלכם כשהוא מטפל בכלב. אילוף גם יכול לסייע לכלב להתגבר על פחד מזרים, לא לקבל התקף חרדה במקום לא מוכר ואפילו לסייע לו כשהוא מתעורר אחרי הרדמה וטיפול במקום לא מוכר.

איך בוחרים מאלף כלבים? כשהאילוף מזיק לבריאות

לצד היתרונות חשוב לדעת שאילוף לא נכון גם יכול לגרום לנזקים בריאותיים – פיזיים או נפשיים. הנזקים שאילוף לא מקצועי יכולים לגרום לכלב אינם קטנים.

איך לאלף כלב

אמרנו אילוף בלתי מקצועי אבל חשוב להדגיש כאן נקודה חשובה: אילוף צריך להיות מותאם לכלב האינדיבידואלי, ועוד נרחיב על כך בהמשך. יש כלבים בעלי אופי מיוחד שיגיבו רע לאילוף מקצועי שמתאים לעשרות כלבים אחרים אבל, מה אפשר לעשות, לא מתאים לאופי הייחודי שלהם. גם מאלפים מקצועיים עלולים לטעות ולנסות שיטות מעולות על כלבים שהשיטות הללו פשוט לא מתאימות להם בגלל האופי הייחודי או ההיסטוריה האישית שלהם. כמובן שבעלי המקצוע הטובים, כאלה שיש להם ניסיון רב ועין טובה, הם אלה שעשויים לזהות את הבעיות הייחודיות של כלב מסוים ולכן הם כמובן עדיפים על מי שאין לו ניסיון וכישרון. אבל בני אדם עלולים לטעות ולכן חשוב לעקוב היטב אחרי התנהגות הכלב על מנת לזהות בזמן התפתחות של תגובה רגשית לא טובה לתהליך האילוף.

ישנן לא מעט שיטות לאילוף ומומחים שונים טוענים בזכות שיטה זו או אחרת. השוואת השיטות השונות דורשת דיון ארוך ונפרד ולא נעשה זאת כאן אך אפשר להזכיר כמה מרכזיות:

  • חיזוק חיובי: עידוד הכלב לעשות פעולות מסוימות ולהימנע מאחרות על ידי מתן פרס (חיזוק חיובי) על התנהגות טובה.
  • חיזוק שלילי או זכר אלפא: המאלף מתפקד כזכר השליט בלהקה והאילוף נעשה מתוך הדומיננטיות של המאלף והכניעה של הכלב.
  • אילוף באמצעות דוגמה או אילוף מראה: באמצעות ניצול יצר החיקוי של הכלב מעודדים אותו לחקות התנהגות של כלבים אחרים או אפילו של בני אדם שמראים לו כיצד להגיב לפקודות בצורה נכונה.

למרות שניתן למצוא מאלפים שמקפידים להשתמש רק בשיטה אחת ויחידה, הרבה בעלי מקצוע משלבים שיטות שונות במינונים שונים על מנת ליצור את השיטה האישית שלהם.

אילוף פיטבול

הנקודה שחושב להדגיש בכל אופן היא שאת השיטה בוחרים גם (ויש אומרים בעיקר) בהתאם לאופי הכלב (וגם זה של הבעלים אבל זה כבר סיפור אחר.) הכרת האופי של הכלב חשובה מאוד אבל על כך יש להוסיף, במידת האפשר, בדיקה של מצבו הנפשי של הכלב לפני תחילת האילוף. בסופו של דבר, איש איננו יכול להכיר יותר טוב מכם את הכלב שלכם – מה האופי שלו, האם הוא יציב ורגוע או עצבני ורגיש וכן הלאה, אבל לפעמים כדאי לשמוע דעה של מומחה מבחוץ, מישהו שיכול לבחון את הכלב בעיניים מקצועיות ואובייקטיביות יותר.

בחירת מאלף איננה בחירה פשוטה וחשוב להקדיש לכך מחשבה ותשומת לב.

מחיר אילוף כלבים

מחיר האילוף הוא שיקול שאין לזלזל בו אך צריך לזכור שהמחיר איננו אינדיקציה טובה שמלמדת אותנו מיהו מאלף טוב – יש מאלפים טובים שאינם יקרים ויש מאלפים שדורשים מחיר גבוה אך אינם מקצועיים כמו שהם מתיימרים להיות. היעזרו גם בהמלצות ואם אין לכם כלי אחר – אז גם בתחושת הבטן שלכם.

כלוב אילוף, רצועות אילוף ועזרי אילוף נוספים

נזקים יכולים להיות גם פיזיים – עד כדי פציעות שונות. מבלי להיכנס לדיון על שיטות האילוף השונות, אם בחרתם בשיטה שכוללת שימוש באמצעים פיזיים שונים – כלוב, רצועות, קולרים, חיזוקים שליליים וכדומה – חשוב לשים לב שהכלב לא נפגע פיזית מהשימוש באמצעים אלה. הפגיעה איננה תמיד ברורה לעין: שימוש לא נכון בקולר או מתיחות חזקות של הרצועה עלולים לגרום לנזקים פנימיים אצל הכלב – בעמוד השדרה או בחוליות הצוואר וכדומה. שוב – הקפידו על בחירה במאלף מקצועי ואמין וודאו שתהליך האילוף לא גורם נזק פיזי לכלב. התייעצו עם הוטרינר שלכם בכל מקרה של ספק.

רצועת אילוף

בדיקה רפואית לפני האילוף

תהליך האילוף, אפילו בשיטה הרגועה והמחבקת ביותר, יכול להיות אתגר לכלב – הוא יוצא מהבית, נפגש עם זרים (אנשים וכלבים כאחד) ונדרש ממנו להתמודד עם דרישות שונות ואתגרים רבים. מטרת הבדיקה כפולה: לוודא שמצבו הבריאותי טוב והוא נמצא במצב פיזי שיאפשר לו לעמוד באתגרים מצד אחד, ולוודא שאין בעיות בריאותיות שבגללן צריך להימנע מפעולות שונות או שמצריכות טיפול שיפגע בתהליך האילוף. לעיתים בדיקה רפואית גם יכולה ללמד שיש לדחות את האילוף עד שהבעיה תטופל.

הבדיקה הרפואית יכולה גם לכלול בדיקה של מצבו הנפשי של הכלב עד כמה שניתן לעשות זאת. זו גם הזדמנות להתייעץ עם הוטרינר על התהליך ולוודא שאין בו סכנות בריאותיות לכלב.

לעיתים בדיקה איננה מספיקה. ישנן מספר הכנות רפואיות שכדאי לשקול לפני האילוף:

  • חיסונים: חיסוני חובה, כמובן, כמו כלבת וכדומה צריכים להתבצע גם ללא קשר לאילוף אך חשובים אפילו יותר במקרה הזה.
  • עיקור וטיפולים רפואיים גדולים אחרים: אם הכלב צריך לעבור עיקור או טיפול רפואי גדול אחר, כדאי לעשות זאת מספיק זמן לפני האילוף ולא לדחות זאת לאחריו. כיוון שמדובר בניתוח שדורש התאוששות, יש לבצע אותו מספיק זמן לפני תחילת תהליך האילוף על מנת שלכלב יהיה זמן להתאושש.
  • סירוס: סירוס, בשונה מעיקור, הוא תהליך שמשפיע מאוד על אופי הכלב. מבלי להיכנס כאן לדיון האם צריך או לא צריך לסרס את הכלב שלכם, אם החלטתם לעשות זאת, מוטב לעשות זאת לפני האילוף ולא אחריו. הסיבה לכך היא שאופי הכלב יכול להשתנות בגלל הסירוס והאילוף צריך להיות מותאם לאופי הכלב.

אילוף כלבים בפנסיון

התייעצו עם הוטרינר לגבי חיסון כנגד שעלת המכלאות – מחלה נפוצה במקום שבו מתגוררים הרבה כלבים ביחד. לכן כאשר אתם בוחרים באילוף כלבים בפנסיון, למשל, חשוב להתייעץ עם הוטרינר לגבי חיסון מתאים.

אילוף בסיסי לכלב

כלב מאולף איננו כלב מדוכא שגירשו ממנו את כל הרוח החופשית, חדוות המשחק והטיפשות החמודה האופיינית לכלבים רבים. אילוף הכלב יכול לתרום רבות לבריאותו הפיזית והנפשית בתנאי שהוא נעשה בצורה נכונה מבלי לגרום נזקים לכלב. הכינו את עצמכם ואת הכלב שלכם בצורה נכונה לתהליך וכך תוכלו ליהנות מהתוצאות החיוביות של תהליך האילוף.

פנו אלינו בשביל אבחון טיפול והתייעצות!