מה אסור לתת לכלב לאכול : טעים וקטלני

אנחנו אוהבים את הכלבים שלנו כל כך שאנחנו רוצים לפנק אותם. אבל פינוק, גם כשהוא נובע מאהבה, יכול לפגוע בכלב שלנו. דוגמה נפוצה מאוד לכך היא האוכל שאנחנו נותנים לכלב שלנו: שאריות מהשולחן, פינוקים טעימים ומטעמים שונים שאולי מלאים באהבה אבל גם מזיקים, ולעיתים אפילו מסוכנים, לבריאות של הכלב שלנו.

אוהבים את הכלב שלכם? רוצים לשמור על הבריאות שלו? הנה כמה דברים שאסור לתת לו לאכול גם אם הוא מאוד (מאוד) מבקש

 • עצמות: כן, לתת עצם לכלב זה לא תמיד רעיון טוב. עצמות יכולות להיתקע בגרון או במעי ולגרום נזקים חמורים למערכת העיכול. מסוכנות במיוחד הן עצמות מבושלות שנסדקות בקלות ואז הכלב בולע שבבי עצם מסוכנים.
  גם שכשנותנים לכלב עצם, חשוב להשגיח עליו כדי לראות שעצם לא נשברת בצורה מסוכנת ופוצעת את הכלב. כמו כן, אכילה מהירה של עצם גדולה יכולה לגרום לבעיות עיכול חמורות ואפילו למוות.
     

puppy-1502565_1280
   

 • שוקולד: זה מתוק, זה טעים, זה מנחם וזה רעיל לכלבים. תאוברומין הוא מרכיב של צמח הקקאו שנמצא בשוקולד שאנחנו אוכלים. הוא לא רעיל לבני אדם אבל עבור כלבים, שמערכת העיכול שלהם שונה משלנו, זה רעל. במקרים קלים יותר (בכמויות קטנות) הוא גורם להקאות, שלשול וצמא וכאשר מדובר בכמויות גדולות הוא כבר גורם להתקפים אפילפטיים, התקפי לב, דימומים פנימיים ומוות.

חשוב לדעת שני דברים: המרכיב נמצא גם בשוקולד לבישול ולכן אין לתת לכלב עוגות שוקולד מכל סוג שהוא; התאוברומין נשאר בדם במשך שנים רבות – אכילה של כמויות זעירות לאורך השנים מובילה להצטברות שלו בדם והסיכון הולך וגובר.

 • פירות מסוכנים: ענבים מכילים חומר שיכול לגרום לנזק בכליות, דיכאון, חולשה והקאות; אבוקדו, שכלבים אוהבים מאוד, מכיל חומר שיכול לגרום לבעיות עיכול חמורות; יש להימנע גם מאפרסקים, שזיפים ובכלל פירות עם גלעינים גדולים שיכולים להיתקע במערכת העיכול של הכלב.
 • ירקות מסוכנים: בצל ושום יכולים לגרום להקאות, חולשה וריח רע מהפה וממקומות אחרים בגוף; קלחי תירס יכולים להיתקע במערכת העיכול.
 • חלב ומוצריו: כמו בני אדם, יש כלבים שרגישים ללקטוז. הם יסבלו משלשול ובמקרים קשים גם מחולשה ותופענה אצלם אלרגיות למזונות אחרים.
     

charles-deluvio-451760

   

 • בשר ודגים טריים: יכולים להכיל בקטריות שונות וטפילים שלרוב מומתים בתהליך הבישול. דבר חשוב במיוחד להיזהר ממנו הוא דגים עם עצמות שיכולות להיתקע בקלות בפה או במערכת העיכול של הכלב. דגים כמו סלמון נחשבים למסוכנים במיוחד עבור כלבים.
 • ביצים לא מבושלות: עלולות להכיל סלמונלה.
 • אלכוהול: זה מצחיק לראות כלב שותה בירה, וזה גם מזיק לו מאוד. לאלכוהול השפעה דומה על המוח והכבד של הכלב כמו על בני אדם אבל כמויות קטנות שלא משפיעות עלינו משפיעות על הכלב שרגיש הרבה יותר מאיתנו לאלכוהול. (וגם מריחואנה מאוד לא מומלץ לתת לכלב אפילו אם זה מצחיק מאוד.)
 • חטיפים מלוחים, ובכלל אוכל מלוח: המלח גורם לצימאון, הצימאון מוביל לשתייה מרובה, השתייה מובילה להשתנה מרובה והשתנה מרובה גורמת למחסור בנתרן שיכול לגרום להקאות, דיכאון, רעידות ושבץ. מצד שני, אכילה של חטיפים מלוחים יכולה פשוט לגרום לעודף נתרן בגוף ולהרעלת מלח.

 

מה כן לתת : מה מותר לכלבים לאכול

באופן כללי ניתן לומר שתזונה טובה לכלב מבוססת על מזון יבש, מתאים. כשבוחרים אוכל לכלב כדאי לוודא שזהו אוכל שאכן יעניק לכלב את כל מה שהוא זקוק לו. מזון יבש טוב הוא מזון שנעשה ממרכיבים טובים, בעל אחוז חלבון נכון ושכולל את כל הדרוש לכלב, גם מבחינת מינרלים וויטמינים. כדאי להתייעץ עם הווטרינר שלכם על מנת לדעת כיצד לבחור אוכל טוב.

אוכל יקר איננו תמיד אוכל טוב יותר אבל מחיר נמוך במיוחד של מזון יבש לכלבים יכול ללמד, ברוב המקרים, על מזון באיכות נמוכה שעלול אפילו לפגוע בבריאות הכלב שלכם.

בנוסף לאוכל היבש ניתן לתת לכלב חטיפים שונים אבל כאלה שאינם כוללים סוכר, מלח ושאר מרכיבים מזיקים. יש לתת את החטיפים במידה ולא להגזים. החטיפים יכולים גם לסייע בחינוך הכלב שלכם והתאמתו לחיים בבית.

   

kamila-orzech-490550

   

אפשר לתת לכל בבשר רזה ללא שומן שבושל היטב. אפשר גם לתת מעט פירות וירקות (גזר ופלפל אהובים במיוחד על כלבים רבים), אורז לבן מבושל ופסטה מלאה – בכמויות קטנות! עם זאת חשוב לדעת שאוכל רטוב מלכלך את השיניים של הכלב וגורם להצטברות לכלוך עליהן (מה שמתבטא בצבע חום של השיניים.) חשוב לכן להקפיד על ניקיון קבוע של השיניים – הזנחה שלהן תחייב אתכם לנקות אותן אצל וטרינר, תהליך שכולל הרדמה מלאה של הכלב.

הבריאות של הכלב שלכם תלויה במידה רבה מאוד בתזונה שהוא מקבל. כמו הצבא, הכלב צועד על קיבתו וכלב בריא הוא קודם כל כלב שאוכל טוב ונכון.

אם אתם לא בטוחים אם מזון מסויים טוב לכלב שלכם, או אם מה שהוא אכל עלול להיות מסוכן, כדאי לפנות אלינו על מנת לקבל חוות דעת מקצועית.

מתלבטים? מודאגים? פנו אלינו.