כל מה שצריך לדעת על אף יבש ורטוב אצל כלבים וחתולים

עבור כלבים וחתולים מהווה האף את אחד מהאיברים החיוניים ביותר. הוא משמש ככלי מרכזי במגוון פעולות יומיומיות שהם מבצעים, אך לא רק. למעשה, אפם של כלבים וחתולים נחשבים לרגישים מאוד (בהשוואה לאפם של בני אדם), והם ממלאים תפקיד מרכזי במנגנון ההישרדות האבולוציוני בתור גלאים משוכללים של מגוון גירויים סביבתיים. בין היתר, משמש האף לחישה של סכנות, אפיון של ריחות, זיהוי כלבים אחרים ממרחק, זיהוי של מזון וכן הלאה.

האם האף יכול להעיד על מצבם הבריאותי של כלבים וחתולים? על מה מצביע אף יבש או אף נוטף? ולאילו תסמינים נוספים חשוב לשים לב? כל המידע במדריך שלפניכם.

האף של הכלב או החתול רטוב ונוטף, האם זה בסדר?

כאמור, משמש אפם של כלבים וחתולים כגלאי מרכזי לאפיון של ריחות המגיעים מן הסביבה. פעולת הליחוח של האף היא נורמלית לחלוטין, ולמעשה מסייעת לבעלי החיים להגביר את הרגישות של האף לשינויים בטמפרטורת הרוח.

כמו כן, לעיתים הכלבים והחתולים מרטיבים את אפם כאשר הם טועמים את מולקולות הריח (פרומונים שונים) שדבקו לאפם. גם פעולה זו נחשבת שגרתית ותקינה לחלוטין.

אף רטוב של כלב

האף של הכלב או החתול יבש – האם הוא חולה?

אף יבש אינו בהכרח מעיד על מצב בריאותי ירוד או הידרדרות במצבו של הכלב או החתול. למעשה, אך יבש עשוי להופיע פעמים רבות גם אצל חיות בית בריאות. עם זאת, חשוב לזכור כי מדובר באיבר רגיש מאוד, ולכן פעמים רבות אף יבש עשוי להעיד על התייבשות, מכת חום או איבוד נוזלים אצל כלבים וחתולים.

אף של חתול
במקרים אחרים, האף מתייבש עקב שהייה ממושכת בשמש או ליד מקור חום אחר, או לחילופין כתוצאה משינויים נורמאליים בטמפרטורת האף שמתרחשים במהלך היום.

בכל מקרה, חשוב לזכור כי מידת היובש של האף אינה משמשת בתור מדד רפואי או כלי אבחון במהלך בדיקה ווטרינרית שגרתית. כאשר מציג הכלב תסמיני אף יבש בשילוב עם סימפטומים אחרים, דוגמת ירידה בתיאבון, דימום מהאף, אפטיות, הופעת פיגמנטציה, בהחלט חשוב לגשת לווטרינר לצורך בדיקה רפואית מקיפה.

אנו מפעילים מרפאת חירום 24/7 על מנת לתת מענה מקיף לכל בעיה שעלולה להתעורר.

מתלבטים? מודאגים? פנו אלינו.

המרכז הרפואי לחיות ברמת גן לוגו

מדוע האף של הכלב סדוק ומדמם?

אף סדוק ומדמם אצל כלבים וחתולים עשוי להיות תוצאה ישירה של תנאי חום וחוסר בלחות שגורמים ליובש, או לחילופין פציעה פיסית כלשהיא. במקביל, חשוב לבחון גם הופעתם של תסמינים בולטים נוספים מלבד סדקים ודימום: איבוד התיאבון, סימני דלקת, תשישות חריגה, או כל תסמין כרוני והתנהגות חריגה אחרת שיכולים להעיד על בעיה רפואית מהותית יותר.

בכל מקרה בו הדימום מתגבר חשוב לגשת לווטרינר לצורך אבחון וקבלת טיפול רפואי מתאים.

אף יבש אצל כלב

האם יש סימנים נוספים שמופיעים על האף ויכולים להעיד על סכנה?

בהחלט כן. שינויים בפיגמנטציה, צבע חריג של הנזלת או הפרשות חריגות אחרות מהאזור (ליחה סמיכה וירוקה למשל) ודימום כרוני מהאף, עלולים להצביע על מצב בריאותי ירוד, ולעיתים גם על מצבים מסכני חיים שמחייבים לפנות לווטרינר בהקדם.

זקוקים להתייעצות נוספת? מתלבטים לגבי מצבו הבריאותי של הכלב? אנחנו כאן בשבילכם! פנו אלינו בכל עת ואנו נשמח לסייע, להכווין ולייעץ בכל נושא רפואי!