חיסון משושה לכלב

הרפואה המונעת היא אחת מאבני הדרך המרכזיות עליו נשען עולם הרפואה, ובפרט הרפואה הוטרינרית.
מאז המצאתו של החיסון הוא נחשב מהאמצעים היעילים והבטוחים ביותר בהן משתמשת הרפואה המונעת. לצד הצורך המתמיד בקידום הרפואה ואמצעי הטיפול, מתמקד הטיפול הוטרינרי במניעתן המחלות וחיזוק המערכת החיסונית טרם התפרצותן.

למה זה חיסון חשוב כל כך? 

חיסון משושה לכלב מורכב משישה חיסונים שונים נגד מחלות נפוצות בקרב כלבים וגורי כלבים.
כמו כל חיסון, מדובר בגורם מוחלש או מומת של מחולל המחלה אליו נחשף הכלב על מנת לייצר "זיכרון חיסוני", ולחזק את המערכת החיסונית במקרים בהם תצטרך להתמודד עם הפולש הזר.
חיסון משושה משולב דואג שהכלב ייצר מראש את נוגדנים למחלה, ובעצם מקדים תרופה למכה ומעניק לו את ההגנה הנחוצה.

כלב לפני חיסון משושה

מהן המחלות מפניהן החיסון מגן?

כל ששת החיסונים הניתנים כחלק מהטיפול המשושה מגנים על הכלב מפני מחלות ויראליות וזיהומיות מדבקות ונפוצות המסכנות את בריאותם. לכן, חשוב להקפיד על מתן החיסונים בזמן ולפי המלצת הוטרינר, במיוחד כשמדובר בגורי כלבים עם מערכת חיסונית חלשה.

פרוו: מחלה הנגרמת מוירוס נפוץ שנמצא בעיקר בהפרשות שונות של כלבים חולים (צואה, שתן, ריר ועוד). מאחר ומדובר בוירוס עמיד מאוד שמתיישב במערכת העיכול, חשוב מאוד לחסן את גורי הכלבים טרם התפרצות המחלה. הפרוו עלול להתפשט למערכות נוספות, והוא גורם לשלשולים דמיים, הקאות ופגיעה כללית במערכת החיסון.

כלבלבת: או בשמה הלועזי Distemper גורמת נזק למערכת העיכול, העצבים והנשימה. המחלה נגרמת על ידי וירוס שללא טיפול מונע יסב נזק בלתי הפיך לכלב. התפרצות הוירוס שכיחה יותר אצל גורים, אך ייתכן כי תתגלה גם בכלבים בוגרים. תסמינים נלווים: חום, הקאות, הפרשות ריריות ועוד.

דלקת כבד נגיפית (ICH): מחלת כבד נפוצה הנגרמת מוירוס המועבר דרך הפרשות צואה, שתן או רוק של כלבים. המחלה פוגעת הן בגורים והן בכלבים בוגרים, והיא עלולה להתבטא בכמה פאזות שונות: קטלניות יותר עד כדי מוות מהיר או כרוניות המלוות בנזק מתמשך לכבד, בצקות, דימומים וכו.

לפטוספירוזיס: בשמה המוכר יותר נקראת "עכברת". המחלה מועברת דרך זיהום בקטריאלי המגיע משני זנים שונים, ומועברת דרך שתן של מכרסמים או בסביבה של מים עומדים, והיא מסוכנת גם לבני אדם.
החיידקים פוגעים בכבד ובכליות, עם תסמינים של חום, עייפות ושלשולים.

פארא – אינפלואנזה: וירוס דמוי שפעת הפוגע במערכת הנשימה.

כלב פוגש כלב נוסף

תדירות החיסון המשושה וההבדל בטיפול בין גורים וכלבים בוגרים

ההמלצה היא לחסן את גור הכלבים בחיסון משושה משולב בסדרת של שלושה עד ארבעה חיסונים עוקבים: בגיל 6 שבועות, 9 שבועות ו-21 שבועות. סדרת החיסונים חשובה מאוד לחיזוק הדרגתי של מערכת החיסון.

כמו כן, מומלץ לחזור על החיסון המשושה פעם בשנה אצל כלבים בוגרים, על מנת לשמר את הנוגדנים במערכת החיסון ולמנוע התפרצות חוזרת של המחלה.

האם יש לחיסון משושה תופעות לוואי?

בדרך כלל, החיסון לא גורם לתופעות לוואי והכלב יכול להמשיך באורח חייו כרגיל. במקרים בהם מגלה הכלב סימני מצוקה, חשוב מאוד לפנות בהקדם לוטרינר.

כלב מחוסן היטב

מחיר חיסון משושה ומעטפת בריאותית רחבה הכוללת ביטוח רפואי

עלות חיסון משושה שנתי הינה 190 שח.

את החיסון המשושה לכלבים ניתן לקבל כחלק מחבילת הביטוח הרפואי במרפאה, וכך לחסוך בעלויות הטיפול השנתיות.
תוכניות הביטוח מגוונות ואטרקטיביות, מתאימות לגורים או לכלבים בוגרים ומציעות תכניות חיסונים, ביקורים ללא עלות במרפאה, שירותי מעבדה, אגרות עיריה ועוד.

מתן חיסונים על בסיס קבוע לכלבים שלנו היא חובתנו האישית.
צוות הוטרינרים של המרכז הרפואי לחיות ישמח להעניק לכם ייעוץ והדרכה בנושאים כללים הקשורים בטיפול מונע אצל כלבים.
אנו מקפידים לבצע את החיסונים בזמן ולהודיע לבעלי הכלבים משהגיע מועד החיסון
.
ליצירת קשר ומידע נוסף אתם מוזמנים לפנות אלינו.