חינוך וטיפול בגורים

טיפים של הוטרינר ד"ר אלון שיינר

כאשר מביאים גור כלבים חדש הביתה, צריך לחנך אותו, בדיוק כפי שמחנכים תינוקות ופעוטות. חשוב להעמיד לכלב גבולות, ע"מ שילמד מה מותר ומה אסור לו.
הרגלים שנרכשים בגיל צעיר, נשארים לכל החיים. הרגלים רעים, יהיה קשה לשנות בגיל מאוחר יותר. הקפידו לחנך עכשיו!

חינוך גורים לעשיית צרכים

אחד הדברים המטרידים ביותר עבור מי שמכניס גור כלבים חדש הביתה הוא הצרכים. לא מעט אנשים מחזירים את הגור לכלביה כיון שהגור עושה צרכים ברחבי הבית.
בשבועות הראשונים של הגור בבית, יש להגביל את הטריטוריה שלו לחדר קטן אחד. זה יכול להיות למשל מרפסת השירות או חדר האמבטיה. בחדר זה שמים לכלב עיתונים לעשיית צרכים, אוכל ושתיה ושמיכה לשינה. כאשר העיתונים פרוסים בחדר, הכלב יעשה עליהם את צרכיו על העיתונים ולא על אוכל שלו.
בלילה, יש לסגור את דלת החדר, גם אם הכלב לא מתלהב מהרעיון וקצת מגרד את הדלת ומתנגד.
לאחר תקופה מסויימת (מס' שבועות) ניתן לתת לכלב להסתובב ברחבי הבית. כאשר מזהים שהוא מתכוון לעשות את צרכיו (מרחרח ומחפש מקום) יש לקחת אותו לחדר שלו עם העיתונים.
בשיטה זו לחינוך לעשיית צרכים משתמשת גם הכלבה בטבע: כאשר הגור חי עם אימו במאורה, היא מגבילה אותו לעשות את צרכיו במקום אחד והיא מנקה.

רצועת אילוף

איך מלמדים גורים לא להפריע לאנשים אוכלים

בעלי כלבים רבים מתלוננים על כך שהכלב מציק לבני המשפחה ואורחים בזמן שהם אוכלים: קופץ עליהם, מבקש אוכל ולא נותן להם לאכול.
חשוב לחנך את הגור כבר מגיל צעיר ולא לתת לו שאריות אוכל מהמנה שלכם או מהשולחן. כדאי לתת לו לאכול את הארוחה שלו בפינה שלו בזמן שאתם אוכלים. אם הוא לא רוצה ועדין מפריע, כדאי לסגור אותו בחדר אחר עד שתסיימו לאכול.

חינוך גורים לא לעלות על ספות ומיטות

לא כולנו אוהבים שהכלב עולה בבית על הספה והמיטות. על מנת לחנך גור חדש לא לעלות על מיטות וספות, יש לכעוס עליו בכל פעם שעולה.
ואם זה לא עוזר, יש טריקים שונים לחינוך. שיטה של הוטרינר ד"ר אלון שיינר: להתיז על הכלב שפריץ קטן מבקבוק מים ומנטה. השפריץ הזה די לא נעים לכלב ואחרי 3-4 פעמים הוא מבין ומספיק לעלות על הספה.

חינוך גורים מבטיח חיים נעימים ונוחים יותר עם הכלב לאורך זמן. ע"מ שתאהבו את הכלב ותיהנו משהייתו איתכם – הקפידו לחנך את הגור כבר בשבועות הראשונים שלו בבית.

בכל שאלה או בעיה נשמח לעמוד לרשותכם צרו קשר