מחלות שצריך לבדוק לפני שמאמצים כלב

בתור חברו הטוב ביותר של האדם, אין ספק שגידול כלבים הוא מספק, מהנה ותורם לא רק לכלב אלא גם לבעליו. הדרך הטובה ביותר להשיג כלב היא כמובן באמצעות אימוץ כלבים שמחפשים בית דרך אחת העמותות. כך אתם גם חוסכים לעצמכם הרבה מאוד כסף וגם כמובן נותנים הזדמנות לכלב לחיות חיים טובים ומהנים. אחד הדברים הראשונים שכדאי לעשות עם אימוץ הכלב הוא לקחת אותו לוטרינר למטרת בדיקת מצבו הבריאותי, חיסונים וגם עיקור או סירוס אם לא עבר עדיין (בעמותות הכלבים נמסרים בד"כ לאחר שעברו חיסונים ועיקור או סירוס). מהן המחלות הנפוצות ביותר בכלבים שחשוב לבדוק?

  • פרוו: פרוו היא מחלה נגיפית וקשה. היא פוגעת בגורי כלבים ובכלבים שאינם מחוסנים. התסמינים של המחלה הם שלשולים עם דם, הקאות, התייבשות ואף מוות בשלב מתקדם של המחלה. המגיף פוגע במעיים ומונע ספיגה טובה של מזון ונוזלים. הוירוס תוקף בעיקר גרים בני שישה שבועות עד שישה חודשים. חיסון משושה שמקבלים כלבים כולל בתוכו חיסון נגד נגיף הפרוו, כך שבאמצעות מתן החיסונים אתם מונעים את המחלה.
  • כלבלבת: מחלת הכלבלבת פוגעת בדרכי הנשימה, במערכת העיכול וגם במערכת העצבים של הכלב. גם זו מחלה ויראלית בה יכול הכלב להידבק גם במגע עם חיה הנגועה במחלה אך גם מן האוויר. תסמיני המחלה יכולים להיות שיעולים, התעטשויות, הפרשות מהעיניים, חום, שלשולים ועוד. המחלה עלולה להיות קטלנית. גם החיסון למחלה זו כלולה במסגרת חיסון משושה ולכן כשאתם מחפשים כלבים לאימוץ רצוי מאוד לבחור כלב מחוסן, כפי שמציעים בעמותות השונות. עם זאת, אם מצאתם כלב המחפש בית ואתם רוצים לאמץ, אל תהססו, רק קחו אותו לוטרינר קודם כל.
  • דלקת כבד נגיפית: גם מחלה זו נגרמת על ידי וירוס והכלב נדבק בה בעקבות מגע עם חיה נגועה או עם הפרשותיה. המחלה פוגעת בכליות, בכבד וגם בתאים המצפים את כלי הדם. תסמינים של מחלה זו עלולים להיות חום גבוה, שלשולים, דימומים, כאבי בטן, חוסר תיאבון ואף מצב רוח ירוד, שיכול להיות תסמין למחלות שונות. גם זו אחת מן המחלות נגדה מחוסן הכלב במסגרת חיסון משושה.
  • עכברת: בשנים האחרונות צץ שמה של המחלה בעקבות מציאת חיידק העכברת במקורות מים בארץ. מחלת העכברת היא מחלה חיידקית. בניגוד למרבית מחלות הכלבים, עכברת זו מחלה בה עלולים להדבק גם בני אדם. המחלה עלולה לעבור לכלב בעקבות מגע עם הפרשות של חיה נגועה: שתן, רוק, או הפרשות מהאף. התסמינים למחלה הם חום, שלשול, הקאות וחוסר תאבון. גם מחלה זו כלולה במסגרת חיסון משושה.

מה עוד כדאי לעשות לפני אימוץ כלב?

מבחינה בריאותית, חשוב לוודא שהכלב עבר את החיסון המשושה שבמסגרתו יהיה מחוסן מכל המחלות עליהן פירטנו ומשתי מחלות נוספות. בנוסף כדאי לחסן אותו גם מפני תולעת הפארק. טיפולים נוספים שחשוב לבצע הוא תילוע וגם טיפול נגד פרעושים וקרציות. מעבר לכך הצטיידו ברצועה הנוחה לכלב והתקינו לו שבב עם הפרטים שלכם לזיהוי מהיר במקרה והלך לאיבוד. במקביל ארגנו את הבית כך שיהיה מותאם לגידול כלב, הכינו את בני הבית, במיוחד ילדים קטנים לכך שכלב מגיע הביתה. במיוחד אם זהו גור, הדגישו שזהו לא צעצוע וקבעו כללי התנהגות.

לסיכום, אימוץ כלבים הינה פעולה נפלאה ומבורכת לשני הצדדים. חשוב לבדוק מהו מצבו הרפואי של הכלב. לוודא שהוא מחוסן אם נלקח מעמותה ואם לא לקחת אותו לוטרינר ולברר גם לגבי עיקור או סירוס.