איך יודעים מתי צריך לרוץ לווטרינר?

חיות הבית שלנו יקרות לנו מאד ואנו דואגים להם ומפנקים אותם בכל צורה אפשרית. אבל, ממש כמונו גם הן לפעמים לא מרגישות טוב וזקוקות לטיפול רפואי. אז איך יודעים מתי חייבים לפנות לווטרינר תורן באותו הרגע ומתי אפשר להמתין לשעות הבוקר? כל התשובות במאמר שלפניכם.

בעלי החיים שלנו יקרים לנו מאד. אנחנו משקיעים באוכל טוב, במיטה מפנקת ובטיפול רפואי תקופתי על מנת להאריך את חייהם וכמובן גם למנוע מהם מחלות קשות וסבל רב. אבל למרות שכיום בכל עיר כבר פועלת מרפאה ווטרינרית או וטרינר חרום גם בשעות הלילה המאוחרות, אנחנו נוטים להמתין לשעות הבוקר בתקווה שהבעיה תחלוף מעצמה ואנו לא נאלץ לנסוע בשעות הקטנות של הלילה.

אבל ישנם לא מעט מקרים, בהם הטיפול המהיר הוא הכרחי. ישנם מקרים שבהם המתנה, אפילו של מספר שעות, יכולה להסתיים בפגיעה בלתי הפיכה ולעיתים במוות של ההולכים על ארבע החביבים עלינו. למעשה, חוסר המקצועיות שלנו וחוסר היכולת שלנו לדבר עם בעלי החיים, מונעים מאתנו לשים לב לסימנים קריטיים שמצריכים טיפול מידי גם בשעת לילה מאוחרת.

מים לכלב בקיץ

אילו סימנים צריכים להדליק לנו נורה אדומה?

כאשר אנחנו מדברים על סימנים מקדימים לבעיות רפואיות קריטיות בבעלי החיים, חשוב לזכור כי ההולכים על ארבע שונים מאיתנו מאוד והם גם אינם יכולים להסביר לנו מה מצבם והיכן כואב להם. לכן, חשוב מאד לפעול במהירות כאשר אחד מהסימנים הבאים מופיע:

בעיות שתן וצואה

במקרים בהם קיים קושי במתן שתן או במתן צואה, או מקרים בהם מופיע דימום בשתן, בצואה או במצב בו מופיע שלשול דמי ומימי במשך 36 שעות – יתכן וישנה פגיעה במערכת העיכול כמו חסימת מעיים, פגיעה בדפנות המעי בשל עצם זר שחדר למערכת העיכול, הדבקות בנגיף הפרבו (נפוץ בעיקר בגורים) או בעיה במערכת השתן והכליות כמו אבן בכליה ובעיות נוספות.

דימום בלתי פוסק

הכלבים שלנו נוטים להישרט ולהיפצע במקרים שונים ומערכת קרישת הדם יודעת לטפל בבעיה. אבל, במקרה שבו נתקלתם במקרה של חתך מקפיצה על גדר, מסכין או מאבן חדה וזרימת הדם איננה פוסקת, עליכם לפנות במהירות לווטרינר התורן – יתכן ומדובר בכלי דם קרוע והדבר יכול להוביל לאיבוד דם משמעותי ואף למוות במהירות.

פגיעה מגורם חיצוני

נקודה זו קריטית במיוחד בעבור בעלי חיות מחמד הנמצאות On/Off בבית ובחצר. אם בעל החיים שלכם, נפגע מרכב, בקרב עם בעל חיים אחר או מנפילה מגובה של כשני מטרים, הדבר מצריך בדיקה מידית. בדומה לבני אדם הנפגעים בתאונה, לא תמיד תוכלו לצפות בפציעה חיצונית כלשהי, אך לא מן הנמנע כי קיימות פגיעות פנימיות רבות או אפילו דימום פנימי שיכול לסבך את המצב במהלך שעות הלילה.

בליעה של חומרים אסורים

בעלי החיים שלנו סקרנים מטבעם ולעיתים הם ינסו לאכול אריזות שונות המכילות חומרים אסורים כמו חומרי ניקוי, כדורים ואפילו אוכל מורעל שפוזר ברחוב כדי לפגוע באוכלוסיית החתולים או הכלבים המשוטטים (לצערנו, מקרים רבים כאלו החלו להתרבות בשנים האחרונות). את המקרים האלה תוכלו לזהות כאשר יופיעו אריזות אכולות ליד הכלב או החתול או כאשר הם מתחילים להקיא ללא סיבה נראית לעין כמה פעמים ביום.
כל חומר כזה יכול להשפיע בצורה קשה מאד על בעל החיים וגם אם לא מדובר בפגיעה פיזיולוגית נראית לעין, לעיתים עצם הבליעה יכולה להוביל לנזק נוירולוגי חמור כאשר חומרים אלו יספגו בקיבה.

אפאטיות וחוסר שיווי משקל

אפאטיות, חוסר תגובה לשם או לקריאות, שינה חריגה וגם חוסר שיווי משקל יכולים להצביע על פגיעה נוירולוגית ואפילו על שבץ במקרים קשים יותר. במקרים מסוג זה חשוב לאבחן תחילה פגיעה פזיולוגית שהובילה למצב כמו שבר, אך מומלץ להתייעץ עם ווטרינר תורן ולהגיע לטיפול בהקדם.

בטן נפוחה

מקרה בו מופיעה נפיחות משמעותית בבטן הכלב או החתול יכולה להצביע על חדירת עצם זר שפגע במערכת העיכול או על מקרה של היפוך קיבה (בכלבים). סימנים אלו יכולים להופיע בכל שעות היממה, אחרי הטיול בחוץ ואפילו אחרי ארוחת הערב השגרתית בתוך הבית.
התייבשות

מקרים של התייבשות מאופיינים, בין השאר, באפאטיות. חשוב לשים לב האם הכלב או החתול שהה זמן ממושך במקום המרוחק ממקור שתייה זמין או היה סגור ברכב ביום חם במיוחד. ניתן ורצוי למדוד את טמפרטורת הגוף דרך פי הטבעת כדי לבדוק האם מדובר במקרה של מכת חום.
כמובן שיש לפנות לווטרינר במהירות, אך איסוף הנתונים יוכל לסייע בדרך הטיפול שיעניק הווטרינר התורן לבעל החיים שלכם ויסייע לו לשוב לאיתנו במהירות.

עקיצות והכשות

בכל מקרה של עקיצת עקרב או הכשת נחש חשוב לפנות במהירות האפשרית לקבל טיפול. במקרים בהם אינכם מזהים את בעל החיים שפגע בחיית המחמד – חשוב בשביל לדעת כיצד לטפל בה – אל תבזבזו על כך זמן מיותר שכן במקרים מסוג זה כל שנייה היא קריטית להצלת חיים.

קשיי נשימה

אם הכלב או החתול שלכם מתחיל להשתעל, להיחנק או כאשר אתם מבחינים כי הוא מתחיל להכחיל מעט, פנו בדחיפות לקבלת סיוע. מקרים אלה יכולים לנבוע מהתנפחות קנה הנשימה בשל עקיצה או חסימה שלו בשל חדירת גוף זר. חשוב לבחון את התנהגותו של בעל החיים שלכם במקביל לקשיי הנשימה שהוא חווה ולדווח על כך לווטרינר.

כלבה או חתולה בהמלטה

אם הכלבה או החתולה שלכם בהריון – מרבית הסיכויים כי ההמלטה תעבור באופן חלק וללא בעיות מיוחדות. אם אתם מבחינים כי הכלבה לוחצת ומנסה להמליט, אך הגורים אינם יוצאים – זהו בדיוק הזמן לפנות באופן דחוף לווטרינר כדי לסייע לכלבה או לחתולה שלכם לסיים את ההמלטה בהצלחה.

חשוב לזכור תמיד – עדיף לגלות שמדובר באזעקת שווא מאשר לגלות כי פעלתם מאוחר מידי וההמתנה שלכם הובילה לפרידה מבעל החיים האהוב והיקר שלכם. אם אתם מבחינים באחד או יותר מהסימנים שציינו כאן בכתבה – פנו בדחיפות לקבלת סיוע רפואי מהווטרינר באזור מגוריכם.

אצלנו במרפאה פעיל שירותי חירום 24 שעות ביממה וקיימת תורנות לילה להגשת טיפולי חירום ע"י צוות מיומן, רגיש ואוהב.
 
במקרה חירום אל תהססו לצלצל לקבלת הדרכה מיידית! טלפון חירום: 052-8646489

slide-b2