שבב לכלב – בעד ונגד שבב אלקטרוני לכלבים

במשך שנים רבות אפשר היה לזהות את בעלי הכלב לפי התג הממוספר שהונפק בזמן חיסון כלבת וקבלת "רשיון אחזקת כלב".  אולם ברגע שהכלב אבד או נגנב, והאדם שמצא אותו לא רצה להחזירו, הוא פשוט הוריד את הקולר והמספר וביקש בעיריה רישיון ומספר חדשים.

מתן, בעל הכלב המקורי, פגש את כלבו במקרה ברחוב ושניהם שמחו מאד אחד לקראת השני. זה לא סיפק את הבעלים החדש, שלא רצה להחזיר את הכלב ואמר "זה הכלב שלי, אולי הוא דומה לכלב שלך. אין סיכוי שאפרד ממנו", לא עזרו משפטים ועדים, הכלב לא הוחזר ובעל הכלב נשאר עם עוגמת הנפש והתסכול.

בשנים האחרונות הופיע בשוק שבב אלקטרוני ("צ'יפ" בלעז) שאפשר להחדיר בזריקה תת-עורית (לא כואבת). לשבב האלקטרוני מספר אשר בעזרתו ניתן לזהות את הבעלים.

כמו כל דבר, גם בנושא זה החל ויכוח מי נגד ומי בעד.

שבב לכלב – נגד:

  • אנשים שלא מוכנים להזריק "גוף זר" תחת העור. הוטרינר גם לא יכול להבטיח ב 100% שלא יהיה נזק לחיה במשך השנים.
  • מתנגדים הטוענים שזה מזכיר להם את תקופת השואה והנאציזם.

חשוב לשים לכלב קולר קרציות

שבב אלקטרוני – בעד:

  • במקרים רבים בגלל סכסוכים במשפחה ונקמה לאחר ריב בין הבעל לאשתו הבעל מחליט להעניש אותה ע"י לקיחת הכלב האהוב שלה במכוניתו, והוא זורק אותו רחוק מהבית. אם לכלב יהיה מזל ומישהו יאסוף אותו וירצה להחזירו לבעליו, השבב שהוזרק ע"י הוטרינר הוא הכתובת.
  •  גניבות – כלבים גזעיים נגנבים ונמכרים לכל המרבה במחיר.  אך אם לכלב יש שבב, זיהוי בעל הכלב יהיה מהיר.
  • הרשויות והעיריות יכולים לתפוס כלב ברחוב ללא בעלות ולזהות למי הוא שייך. בעל הכלב צפוי לקנס על כך שהכלב שוטט ברחוב ללא בעלים, ללא רצועה וללא מחסום, דבר זה יפחית את מספר הכלבים שיוצאים לטיול ללא ליווי.

קריאת מספר השבב יכולה להתבצע בכל מרפאה וטרינרית בארץ בבדיקה שאינה חודרנית או כואבת. הוטרינר מעביר את "הקורא" מעל גוף החיה והמספר מופיע על הצג. את המספר מפנים למרכז המידע ומקבלים מייד את הפרטים של בעל החיה.

בדרך זו הצלחנו להחזיר חיות אבודות או שעברו תאונה לבעליהם.

אם אדם מסיבה כלשהי רוצה למסור את החיה שברשותו עליו פשוט  לבקש "שינוי בעלים" במרכז המידע והחיה תופיע על שמו של המאמץ.

כלב בדשא בעונת הקיץ

לסיכום:
אמנם שבב אלקטרוני לכלבים יעיל מאד. אבל אמרה לי בעלת כלב שהוסברה לה חשיבות השבב, שהיא מוכנה לכך בתנאי שהשבב יהיה בעל אפשרות שידור איתות לאיתור החיה. כמו כן היא הסכימה לשני שבבים – אחד לכלב שלה ואחד לבעלה, כדי לדעת בכל רגע נתון היכן נמצאים שני הזכרים כשהם מחוץ לבית.
משום מה הגברים לא מתלהבים מעניין שבב הזיהוי, לא ברור למה…

בכל שאלה או בעיה נשמח לעמוד לרשותכם צרו קשר