שיעול אצל כלבים

הכלבים שלנו חולקים איתנו את החיים בעידן המודרני, אשר כולל מזגנים, אוויר דחוס (ייתכן גם מזוהם), ולעיתים גם עישון סיגריות. לא מעט כלבים לוקים לעיתים בתופעות של שיעול, חשוב לנו להבין מה הגורמים לשיעול, האם זה מאפיין גילאים מסוימים או עונות מסוימות, וכמובן, כיצד ניתן לטפל בתופעה.

הגורמים לתופעה

שיעול אצל כלבים הוא רפלקס. כאשר כלב משתעל, זהו בעצם הרפלקס אשר מגן על הגוף מפני כניסה של גופים זרים, כמו גם הפרשות מדרכי הנשימה ומיתרי הקול. היכן הבעיה, אם כן? השיעול מקשה על הכלב לנשום באופן סדיר ורגיל, ומשפיע על התפקוד שלו.

הגורמים לשיעול יכולים לנבוע ממספר סיבות:

  • גוף זר – גוף זר יכול להיתקע באף של הכלב או גם להגיע לקנה הנשימה ולגרום לשיעול. על מנת לאבחן את התועה יש לבצע צילום רנטגן.
  • שיעול שנובע מאלרגיה מסוימת.
  • שיעול שנובע עקב בעיה בלב – ככל הנראה, המגע או הלחץ על קנה הנשימה כתוצאה מכשל בלב, יכול להוביל לשיעול.
  • דלקת ריאות – גם אצל כלבים בהחלט יכולה להתפתח דלקת ריאות, הנובעת לרוב מחיידק מסוים. ניתן לבצע אבחון על פי סימנים קליניים כגון קשיי נשימה, חום, חולשה ועוד, וניתן לבצע אבחון מדויק על ידי דיגום הפרשות מהריאות ושליחתן לאבחון ותרבית.

מתי זה קורה?                                                                            

הגורמים שמנינו עד כה בהחלט יכולים להתפתח אצל כלבים בכל הגילאים, ובכל עונות השנה.

קריסת קנה הנשימה – אחד הגורמים אשר מאפיין כלבים בגילאים מבוגרים יותר, הוא קריסת קנה הנשימה. התופעה הזו מאפיינת בעיקר כלבים מגזעים קטנים, והיא בעלת נטייה גנטית. הקריסה יכולה להיגרם על ידי מאמץ נשימתי שגורם ללחץ בתוך קנה הנשימה ולקריסה, אשר יוצרת קשיי נשימה ושיעול.

שיעול אצל כלבים – טיפול

במקרים רבים ניתן לטפל בתופעת השיעול (ברונכיט) אצל כלבים באמצעות טיפול תרופתי, אך ישנן גם מספר דרכים נוספות:

אדי מים להגברת הלחות באוויר – בדיוק כמו שאנחנו נעזרים באדי מים להפחתת היובש באוויר, מה שלמשל מאוד עוזר לשיעול של תינוקות וילדים קטנים, בהחלט ניתן להיעזר בכך גם עבור כלבים. ישנם מכשירים של אדי מים קרים אשר פולטים באופן קבוע אדים לחלל החדר ומגבירים את הלחות באוויר. השיעול מופחת באופן משמעותי.

דבש – גם במקרה הזה, הכלבים לא שונים מבני האדם. כפי שאנו נעזרים בדבש על מנת לרכך את הגרון, להקל עליו, אפשר בהחלט להיעזר בתרופה הטבעית הזו גם עם כלבכם. בהתאם למשקל הכלב

סירופ טבעי להקלה נגד שיעול – ישנם סירופים טבעיים להקלה בשיעול, המיועדים לכלבים, ובהחלט מקלים על תופעת השיעול.

טיפול מקצועי במרכז הרפואי לחיות

במידה ואתם נתקלים בתופעת שיעול אצל כלבכם, או שאינכם בטוחים מהי התופעה, אתם מוזמנים להגיע למרכז הרפואי לחיות ברמת גן, ולקבל אבחון וטיפול מקצועי לכלבכם.