בעלי חיים ובריאות הפה

כל מי שמגדל בעל חיים בבית, בין אם מדובר על חתול או על כלב, יודע שחשוב וחובה עלינו לשמור על הבריאות של החיה. שמירה על בריאותם של חיות המחמד באה לידי ביטוי בכמה צורות, כמו סירוק הפרווה ופיזור חומר כימי מיוחד כנגד קרציות ופרעושים, קיצוץ הציפורניים כנגד פציעות מיותרות ואפילו האוכל הינו מרכיב חשוב בבריאותה של החיה, שכן ככל שמשקיעים יותר באוכל, כך יורד הצורך בביקורים תכופים אצל ווטרינר. אחד מתחומי הבריאות החשובים ביותר שצריך לשים דגש עליהם אצל בעלי החיים הוא היגיינת הפה. לידע כללי, כלבים וחתולים יוצאים לאוויר העולם ללא שינים בפה. השיניים הראשונות בוקעות בסביבות גיל חודש ועד גיל חצי שנה השיניים החלביות מתחלפות בשיני קבע, כאשר לכלבים בוגרים יש 42 שיניים ולחתולים בוגרים צומחות בסה"כ 30 שיניים. השימוש של החיות בפה בכלל ובשיניים בפרט הוא בסיסי וכולל פעולות מלאות של אכילה, שתייה, ניקוי ותקשורת. על כן, בריאות הפה חשובה ומהותית.

שיניים של כלבים

אם נשווה בין לסת של כלב ממוצע ובין לסת של אדם בוגר, נחשוב שלכלבים יש לסתות חזקות יותר, אך ההיפך הוא הנכון. אמנם עצמת הסגירה של לסת הכלב הממוצע גדולה פי 5 משל אדם בוגר, אך עובייה של כל שן ושכבת האמייל שלה הוא כשליש, מה שהופך את השיניים לרגישות יותר וכמובן ששיני האדם יכולות להישאר בפה לאורך שנים רבות. בנוסף לכך, הרוק של הכלב הממוצע הינו בסיסי מאוד מבחינת הרכב חומצתי והדבר מתבטא בהצטברות סידן רבה יותר בחלקה החיצוני של כל שן. ככל שעובר הזמן, הצטברות החיידקים לאורך הקו שמחבר בין השיניים והלסת הופך אדמומי ודלקתי והדבר יכול להוביל לבעיות שיניים וחניכיים שיובילו לבסוף לנפילת שיניים במקרה היותר טוב ובמקרה גרוע גם ייצרו תסחיף דלקתי שיתפשט לאזור מערכת הלב והכליות. מדובר בעיקר אצל כלבים קטנים, אך כל כלב בסופו של דבר רגיש לתופעה.

תמונה עם כלב שרואים בה שיניים

שיניים של חתולים

לשיניים של חתולים יש רגישות מאוד גבוהה ועקב מקור שאינו ידוע, נוצרת דלקת בחלל הפה ובחניכיים, מה שמקשה על החתול באופן קשה להמשיך באורח חייו הרגיל והסבל רב. במקרים רבים נדרשת התערבות רפואית ובאמצעות טיפול וטרינרי לפה ניתן לעקור את השיניים הבעייתיות ולתת לחתול לחזור לשגרה. כמובן שבמרבית המקרים כל מה שצריך זה טיפול תרופתי או ניקוי שיניים יסודי, אך מה שאנשים רבים לא יודעים הוא שלחתולים אין באמת צורך בשיניים כדי לאכול, לכן זו בעיה שהפיתרון שלה מיטיב עם חיית המחמד. איכות החיים של החתולים יכולה להישמר גבוהה לאורך כל חייהם במידה ואנו כבעליהם של חיות המחמד נוכל להעניק להם את כל מה שהם צריכים מתוך מודעות גבוהה לבריאות הפה שלהם.

חתול מפהק וחושף שיניים

להיזהר מנורות אדומות

בריאות הפה יכולה להצטבר ולהתפתח לאורך שנים ואנו נדרשים לעמוד על המשמר. לא צריך לראות שן שבורה כדי לדעת שיש בעיית שיניים לכלב או לחתול, שכן מחלות חניכיים בבע"ח יכולות להציג תסמינים מוקדמים עוד יותר. אחד התסמינים המוכרים והנפוצים הוא ריח רע מהפה של הכלב חתול. הריח הרע מקורו גם בתהליך הריקבון של האוכל במערכת העיכול, אך גם עקב הצטברות חיידקים בבסיס השיניים תחילת תהליך הריקבון בפה, ההשפעה שלו על השיניים וההמשך ידוע. שני פיתרונות מנע מאוד חשובים הם האכלה טובה של חיית המחמד וביקור סדיר אצל הווטרינר. טיפול שיניים של בע"ח יכול להיות גם בדיקה תקופתית וניקוי שיניים סדיר.