כשידידו הטוב ביותר של האדם מזדקן: על טיפול בכלב זקן

בטבע, חיה שאיבדה את היכולת למצוא לעצמה מזון או להתחמק ממי שרואה בה מזון תמצא במהירות רבה את מותה. חיות בטבע חשופות גם למחלות שונות, זיהומים ושאר צרות שמקצרות את תוחלת החיים שלהן. לעומת זאת, חיות הבית שלנו אינן צריכות לחפש מזון (למרות שכלבים וחתולים לא מפסיקים לחפש) כיוון שאנו מספקים להן אוכל ושתייה בשפע, הן לא נרדפות על ידי חיות טרף (חוץ מהכלב של השכנים) וכאשר הן חולות אנחנו ממהרים אל הווטרינר כדי לדאוג להן לתרופה ולהחלמה מהירה.

הטיפול שלנו יחד עם הטיפול הווטרינרי המודרני מאפשר להאריך את גיל החיה הרבה מעבר לתוחלת החיים הקיימת בטבע. חתולים בני 18-20 שנה הם תופעה שכיחה בקרב חתולי בית ונדירה מאוד אצל חתולי רחוב. אם לא די בכך, היות ואין להם שיער שיבה קשה להבדילם מהצעירים.

הכלבים, גם הם, מאריכים חיים אצל בני האדם יותר מאשר קרוביהם בטבע, אם כי פחות מהחתולים המבויתים. מומחים מעריכים שתוחלת החיים של זאבים בטבע היא בין שש לשמונה שנים, אם כי יש כאלה שמעריכים אותה ביותר מעשר שנים. תוחלת החיים הממוצעת של כלב ביתי היא בין 10-13 שנים אך ישנם גזעים שבממוצע מגיעים גם לגיל 14 ויותר. כמובן שישנם פרטים שמאריכים חיים יותר אך זהו הממוצע.

אבל כלבים, דומים לנו, בני האנוש, באופן שבו הם מזדקנים: כלב מבוגר מתכסה בשיער שיבה, עיניו נעכרות בגלל הופעת קטרקט, הוא מתקשה ללכת ומתלונן על הדור הצעיר. מחלות שונות מציקות לו, הוא לעתים הוא אף מאבד את ראייתו ועוד. למזלו, חוש הריח שלו עדיין טוב, ועוזר לו להתמצא ולזהות מקומות מוכרים לפי ריחם.

בעיות רפואיות של כלבים זקנים

ישנו, למרבה הצער, מגוון גדול של בעיות רפואיות שמהן סובלים כלבים מבוגרים. מומלץ לערוך לכלב המבוגר ביקור תקופתי אצל הווטרינר פעמיים בשנה, או לפחות פעם אחת, כדי לזהות את הבעיות הרפואיות בהקדם ולפני שהן מחמירות ומסתבכות. זה גם הזמן לחשוב על מנוי תקופתי – ביטוח רפואי לכלב שלכם שיקל עליכם לתת לו את כל הטיפולים הוא זקוק להם.

הזדקנות של המוח – אצל כלבים זקנים ניתן לפעמים להבחין בשינוי באישיות: הכלב נהיה רגזן, עצבני וחסר סבלנות. אם הוא נבהל מאוד או מרגיש חסר אונים הוא אף עלול לנשוך. לפעמים הכלב אף מתחיל לעשות את צרכיו בבית – לא מתוך כוונה להרגיז את בעליו, אלא כיוון שהוא מבולבל לגבי מה זה חוץ ומה זה פנים.זה מזכיר קצת את הזקנה האנושית – גם המוח של הכלב נפגע כשהוא מזדקן והדבר מתבטא באישיות שלו..

כלבים זקנים גם עלולים לסבול מדיכאון או מחרדות. כיום ניתן למצוא תרופות שונות שיכולות לסייע לשיפור מצבו של הכלב כולל פרוזק בטעם דגים ועוד. חשוב לזכור שטיפול תרופתי עובד רק בשילוב עם טיפול התנהגותי.

בעיות בשלד – סימן זקנה בולט הוא כאבי פרקים. ככל שהכלב גדול וכבד יותר, קשה לו יותר לקום וללכת, הוא סובל בעת חילופי העונות, בעת עלייה או ירידה במדרגות. גם לכלב יש טיפול להרגעת כאבי הפרקים, בדיוק כמו אנשים (דומה למגה-גלופלקס). הסבא במשפחה והכלב, שניהם יחד צועדים צעדים קטנים ומבינים איש את רעהו.

אצל כלבים גדולים, בעיקר, מופיעות בעיות אגן שעלולות לגרום לכאבים קשים בהליכה ואפילו בעמידה. במקרים קשים הכלב מתקשה להרים רגל על מנת לעשות את צרכיו. כיום ניתן למצוא תרופות חדשות שאינן כוללות סטרואידים שמקלות על הכאב, נוגדות דלקות ומסייעות להתמודדות עם הבעיה.

בעיות שיניים – עם השנים השיניים מתלכלכות, בעיקר אם לא מקפידים על מזון נכון מצד אחד וניקוי שיניים על בסיס קבוע מצד שני. גם שיניים שלא הזנחנו מתחילות לנשור בגיל מבוגר. אוכל רך יותר מתאים לכלבים שמתקשים ללעוס בגלל בעיות שיניים אך חשוב להפקיד על ניקיון השיניים באופן קבוע ולשים לב שהמזון הרך לא מצטבר על השיניים ופוגע בהן. הקפדה על ניקיון השיניים כוללת גם ביקור אצל הווטרינר לניקוי שיניים כולל ומקצועי שיאריך את חיי הכלב ובעיקר ישפר את איכות חייו.

טיפול בקדחת קרציות

בעיות עיניים – הזדקנות העיניים מביאה עימה בעיות ראיה. עדשת העין נפגעת ומופיעות עליה צלקות שפוגעות בראיה. הבעיה הנפוצה היא הקטרקט שמתאפיינת בהיעכרות של העין עד, במקרים מסוימים, איבוד כושר הראיה של הכלב.

ירידה בפעילות – הירידה בפעילות אצל כלבים מבוגרים נובעת משינויים כימיים בגוף שפוגעים בחילוף החומרים אצל הכלב ומובילים לעייפות.

השמנה – כיוון שכלבים זקנים פעילים פחות, בגלל בעיות פיזיות או נפשיות, הם מתחילים להשמין. חשוב לשים לב לתזונה שלהם כיוון שהשמנה מביאה איתה גם בעיות רפואיות נוספות מצד אחד ועלולה לגרום להחמרה במצבים רפואיים קיימים מצד שני. לעיתים מדובר בתהליך הידרדרות: כלבים שפעילים פחות בגלל בעיות בשלד משמינים והמשקל שלהם גורם להחמרה בבעיות השלד. חשוב להקפיד על שני דברים: פעילות גופנית מותאמת למצבו של הכלב מצד אחד ודיאטה מתאימה מצד שני שתסייע להורדת המשקל העודף או לפחות תמנע החמרה.

גידולים – עם הגיל עולה גם הסיכוי להופעת גידולים במקומות שונים בגוף. את הגידולים מחלקים לשני סוגים: שפירים וממאירים – סרטן.

גידול שפיר הוא גידול שאינו פוגע ברקמה שמסביבו ובאיבר שבו הוא מופיע. הוא אמנם עשוי לגדול אבל ההתפשטות שלו מוגבלת למקום אחד והוא איננו שולח גרורות. אין זה אומר שגידול איננו יכול לגרום נזקים ובהרבה מקרים הוא מחייב טיפול כיוון שהוא לוחץ על איברים אחרים וגורם להפרשות שונות.

סרטן הוא גורם המוות הראשון של כלבים וכ-50 אחוזים מהכלבים מתים ממנו. למרבה הצער קשה למנוע סרטן (מלבד סרטן האשכים שנמנע על ידי סירוס וסרטן העטינים אצל כלבות שמופיע הרבה פחות אצל כלבות מעוקרות.) בחלק מהמקרים ניתן לטפל בסרטן על ידי ניתוח, טיפולים כימותרפיים ותרופות ולהאריך את חיי הכלב, גם אם קשה לחסל לחלוטין את הסרטן.

טיפול ואבחון של קדחת הקרציות

לעזור לכלב הזקן

הזכרנו כבר את החשיבות של פעילות גופנית, משחק ותזונה נכונה לכלב המזדקן שלנו. יש עוד כמה דברים שכדאי להקפיד עליהם.

לשים לב לסימנים של מחלות וצרות אחרות: תמיד קל יותר להתמודד עם בעיה רפואית אם מגלים אותה מיד בהתחלה. גידול קטן קל יותר לטיפול לפני שהוא מתפשט, ודלקות ניתן לעצור ביתר קלות אם עוצרים אותן מיד בהתחלה. חשוב לשים לב לשינויים בהתנהגות של הכלב, לזהות מצוקות וכאבים ואף לחפש באופן קבוע סימנים חיצונים לבעיות פנימיות.

בדיקות תקופתיות: לצד הבדיקות שאנחנו עורכים לכלב על מנת לוודא שהוא בריא ככל האפשר, חשוב לבקר בתדירות גבוהה יותר אצל הווטרינר על מנת שיערוך לו בדיקות שאנחנו לא יכולים לבצע.

תוספי מזון: ניתן למצוא היום מגוון של תוספים שנועדו לעזור לכלב מבוגר. חומצות שומן לשיפור מצב הפרווה ומניעת דלקות, מינרלים וויטמינים לעזרה בבעיות סחוס ועוד. חשוב רק לוודא שהתוספים הללו באמת מסייעות ולא מהוות רק דרך להרגעת המצפון על ידי רכישת מוצרים מיותרים.

ההחלטה הקשה מכולן 

הדאגה לכלב שלנו איננה מסתכמת רק בתזונה נכונה, בטיפול ווטרינרי מקצועי ובאהבה שאנחנו מרעיפים עליו. הדאגה שלנו כוללת גם אחריות על איכות החיים של הכלב. ולפעמים מגיע הרגע שבו צריך לעמוד בפני השאלה: האם אנחנו משפרים את איכות חייו של הכלב או רק פוגעים בו?

אחת ההחלטות הקשות, אם לא הקשה ביותר, שעלינו לקבל היא: מתי הגיע הזמן להרדים את הכלב. עלינו לבחון את המצב בצורה אובייקטיבית ככל האפשר ולהחליט: האם הסבל שלו גדול מדי? האם איננו יכולים לשפר את איכות חייו? האם הגיע הזמן להרדים אותו? זוהי החלטה קשה ולמרות שאפשר וכדאי להתייעץ עם הווטרינר שלכם, זו החלטה שעליכם לקבל בסופו של דבר בעצמכם.

אומרים שהחיים קשים – גם המוות קשה. אבל האחריות היא שלנו ועלינו למצוא את התשובה, גם היא קשה. זהו המעשה האחרון שאנו עושים למען הכלב האהוב שלנו, וללא ספק הוא הקשה מכולם.

אתם מוזמנים לפנות אלינו ולהתייעץ לגבי כל מה שנוגע לאיכות החיים של הכלב המבוגר שלכם.